Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Toronto’daki saldırının failinden ‘şifreli mesaj’ | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Kanada polisi salı günü yaptığı açıklamada, kullandığı kamyoneti kaldırımda yürüyen yayaların üzerine süren gencin saldırıdan önce Facebook’ta ‘şifreli mesaj’ bıraktığını ifade etti.

Kanada tarihinin en ölümcül katliamında 10 kişi öldü, 15 kişi yaralandı.

25 yaşındaki Alek Minassian 10 cinayet ve 13 cinayete teşebbüs suçlamasıyla yargılanıyor. Saldırı her ne kadar DEAŞ eylemleriyle benzerlik taşısa da Kanada Başbakanı Justin Trudeau ilk belirlemelere göre olayın “ulusal güvenlikle bağlantısı” olmadığını açıkladı.

Minassian’ın saldırı öncesinde Facebook hesabı üzerinden paylaştığı evlenmek istemeyen erkeklere yönelik hazırlanan sosyal medya sayfasına işaretle kullandığı ‘Evlilikten kaçanların isyanı’ paylaşımının muhtemel saldırı nedenlerinden biri olabileceği üzerinden duruluyor.

Minassian daha önce de 2014 yılında Kaliforniya’da intihar etmeden önce 6 üniversite öğrencisini öldüren bir saldırgana hayran olduğunu ifade ettiği bir paylaşımda bulunmuştu.

Polis memuru Graham Gibson yaptığı açıklamada kurbanların çoğunun 20 ve 80 yaş aralaığındaki kadınlar olduğunu söyledi.

Gibson, saldırının arkasında kadın düşmanlığı olup olmadığı sorusun “Soruşturma sürecinde bunu da araştıracağı” sözleriyle yanıt verdi.

Eylem her ne kadar ABD’deki ve Avrupa’daki DEAŞ destekçileri tarafından gerçekleştirilen ölümcül araçlı saldırılara benzese de federal yetkililer tehdidin ulusal güvenliğe yönelik olmadığını duyurdu.

Toronto Polis Şefi Mark Sanders, şüphelinin sabıka kaydı olmadığını ve amacının bilinmediğini ifade etti.

Saldırı, Toronto sokaklarında ise şok etkisi yarattı. 2,8 milyon nüfusu olan şehirde geçen yıl 61 kişinin öldürüldüğü kaydedildi.

Toronto Belediye Başkanı John Tory açıklamasında “Çok trajik” olarak nitelendirdiği olaya tanıklık edenlerin soruşturmada polise yardımcı olmalarını isteyerek, “Şehrimizde ve toplum içinde yürürken güvende olmalıyız” dedi.

Saldırı, Toronto’nun pazartesi günü ev sahipliği yaptığı G7 toplantısının yapıldığı yerin 30 kilometre uzağında gerçekleşti. Saldırının toplantı güvenliği üzerinde herhangi bir etkisi olmadı.