Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Trablus Belediye Başkanı Beytulmal: Siyasal istikrarsızlık silahlı çatışmalara neden oluyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Kahire: Cemal Cevher/Şarku’l Avsat

Trablus Belediye Başkanı Abdurrauf Beytulmal, Libya’nın başkentindeki milis gruplar arasında son zamanlarda çıkan çatışmalarda çok sayıda ölü ve yaralı olduğunu, ayrıca yükselen fiyatların vatandaşlar arasında büyük öfkeye yol açtığını belirtti.

Beytulmal, otorite boşluğu sebebiyle hizmetlerin aksadığını, hükümetin çöp toplamakta bile zorlandığını söylerken, tüm bunlara rağmen Libya’nın başkentindeki durumun değiştirilmesi için taşıdığı ümidi dile getirdi.

Şarku’l Avsat’a konuşan Beytulmal, mevcut göstergelerin Birleşmiş Milletler himayesinde güvenliğin sağlanabilmesi halinde istikrarın yakalanabileceği yönünde olduğunu ifade etti.

Ulusal Mutabakat Hükümeti’nin (UMH) başkentte güvenliği sağlayabilmek için bir komite oluşturduğunu ifade eden Trablus Belediye Başkanı, milis grupların düzenli ordu ve polis teşkilatı içerisinde istihdam edilmesinin gerekliliğine dikkati çekti.

Beytulmal Şark’ul Avsat’a, “Milislerin silahlarının nasıl toplanacağı” sorusuna cevaben, “Diğer ülkelerin benzer deneyimlerinde de olduğu gibi, silah toplama ve silahlı grupların düzenli orduda birleştirilmesinin sabır gerektirdiğini ve zaman alacağını” belirtti.

Libya’nın başkentindeki milisler, ülkedeki istikrarın önündeki en büyük engel olarak görülüyor. Birleşmiş Milletler Libya Özel Temsilcisi Gassan Selame, 200 bin milisin bulunduğunu ve 5 yıldan beri Libyalı siyasetçiler tarafından korunduklarını söyledi.

Libya’da uluslararası meşruiyete sahip Ulusal Mutabakat Hükümeti’ne bağlı milis grupları, merkezi hükümetin emirleri dışında başkent ve çevresinde çok sayıda yasa dışı faaliyetle, ülkedeki finans ve hizmet kurumlarının çalışmalarını engelleyebiliyor.