Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Trablus hükümeti, Suheyrat anlaşmasının uygulanmasını talep ediyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Trablus’taki Ulusal Mutabakat Hükümet (UMH) Başkanlık Konseyi Başkanı Fayiz es-Serrac, geçtiğimiz cumartesi akşamı hükümete bağlı askeri bölgelerin komutanları ile bir toplantı düzenledi. Toplantı sırasında, 2015 yılı sonunda Birleşmiş Milletler (BM) himayesinde Fas’ın Suheyrat kentinde imzalanan barış anlaşması uyarınca Libya ordusunun birleştirilmesi gerektiği belirtildi.

Serrac’ın bürosundan yapılan yazılı açıklamada, batı askeri bölgesi komutanı Tuğgeneral Usame el-Cuveyli, Trablus bölgesi komutanı Tuğgeneral Abdul Basit Mervan ve merkezi askeri bölgesi komutanı Tuğgeneral Muhammed el-Haddad’ın da yer altığı toplantıda, askeri kuruluşların birleştirilmesine yönelik çabaların ele alındığı ifade edildi. Açıklamada, “Bu durum, ilgili siyasi anlaşmalar ve demokratik sivil devletin temel ilkelerine uygun olarak gerçekleştirilmelidir” ifadelerine yer verildi.

Açıklamada, tarafların, askeri kuruluş mensuplarının durumlarını gözden geçirdiği ve sorunları çözmek, ihtiyaç ve talepleri karşılamak için gerekli önlemleri ele aldığı ifade edildi. Başkent Trablus’ta başlatılan güvenlik düzenlemelerinin takibi ve uygulama faaliyetlerine dair askeri bölgelerin rol ve işlevlerinin masaya yatırıldığı da belirtilen açıklamada ayrıca, toplantıda güney bölgelerdeki gelişmelerin de görüşüldüğünü vurguladı.

Aynı şekilde Başkanlık Konseyi Başkanı Serrac, Maliye Bakanlığı’na çalışmaların tam olarak yerine getirilmesi için kuruluşun karşılaştığı tüm finansal zorlukların giderilmesi talimatı verdi. Maliye Bakanı Farac Bumtari’nin huzurunda Trablus bölgesi komutanı Tuğgeneral Abdul Basit Mervan ile düzenlenen toplantı sırasında, hükümetin askeri kuruluş çalışanlarının maaşlarında değişiklik yapma kararı alındı. Aynı şekilde Başkan Serrac, Genelkurmay Başkanı Tuğgeneral Abdurrahman el-Tavil, Ulusal Petrol Şirketi Başkanı Mustafa Sanaullah ve güvenlik yetkilileriyle yürürlükte olan yasa ve mekanizmalara uygun olarak tarlalar, limanlar, boru hatları ve tesisleri de kapsayan petrol sahalarının güvenli hale getirilmesi, petrol üretiminin durdurulmaması ve petrol ihracatının yapılması için gerekli prosedürleri ele almak için bir araya geldi.

Bölgesel kalkınma programları ele alındı

Öte yandan Serrac’ın bürosundan yapılan açıklamada, toplantıda bölgesel kalkınma programları aracılığıyla petrol bölgelerine temel hizmet sağlanması meselesinin de ele alındığı belirtildi. Trablus hükümetine bağlı İçişleri Bakanlığı, bölgelerdeki güvenlik yetkililerine vatandaşların, mallarının ve Libya şehirlerinin güvenliğinin korunmasını hedefleyen güvenlik planının uygulanması yetkisi verildiğini açıkladı.

Bakanlık tarafından yayınlanan bildiriye göre güvenlik planı, güvenlik uygulamalarının aktif hale getirilmesini, hayati hedeflerin korunmasını, trafik hareketliliğinin kolaylaştırılmasını ve yollardaki sıkışıklığın önlenmesini amaçlıyor.

Güvenlik planının uygulanması için Serrac’ın onayı bekleniyor

Diğer taraftan Libya yerel medya organlarına göre 21 Ekim’de, BM’nin Libya misyonu sözcüsü Sausan Ghosheh, misyonun, güvenlik düzenlemeleri planının uygulanması için Serrac liderliğindeki Başkanlık Konseyi tarafından onay beklediğini duyurdu.

Serrac hükümetine bağlı 8. Kuvvet (Komando Taburu), kişisel Facebook hesabı aracılığıyla, Trablus belediyesi ile işbirliği içerisinde Askeri Kız Koleji’nin teslimi ve izolasyonu hususunda Serrac tarafından alınan kararın uygulanmaya başlandığını belirtti.

Belediye, Askeri Kız Koleji binasının ailelere özel bir eğlence parkına dönüştürülmesi kararı alındığını açıkladı. Aynı şekilde İçişleri Bakanlığı’nın teslim almasının ardından Ömer Muhtar sokağındaki binanın yıkım çalışmalarına başlandığını gösteren görüntüler yayınlandı.

Hükümet tarafından kurulan güvenlik düzenlemeleri komitesinden kaynaklar, silahlı milislerden kurtarılıp güvenlik ve polis kuvvetlerine teslim edilmesinin ardından devlete ait 30 egemen bölgenin tespit edildiğini vurguladı.

Öte yandan BM Libya Özel Temsilcisi Gassan Selame, 21 Ekim’de Trablus’ta anayasa taslağı oluşturmak için bir araya gelen kurucu organlardan bir heyetle görüştü. Heyetin, referandum projesine devam etme gerekliliğine odaklandığı belirtildi.

Ubeydat kabilesi’nden Serrac’a Ali el-İsavi tepkisi

Diğer taraftan 2011 yılında Libya ordusunun eski komutanı General Abdulfettah Yunus’un mensup olduğu Ubeydat Kabilesi, Temsilciler Meclisi Başkanı Akile Salih’e Yunus’u öldürmekle suçlanan Ali el-İsavi’nin Serrac hükümetinde Ekonomi ve Sanayi Bakanlığı’na atanmasına tepki gösterdi.

Libya’nın doğusundaki Tobruk şehrinde bulunan Temsilciler Meclisi’nin internet sitesinde yayınlanan bir bildiriye göre, Ubeydat kabilesi şeyhleri ve mensupları, Salih’e Yunus suikastı şüphelisi olduğu ve soruşturmalara yanıt vermediği gerekçesiyle el-İsavi’nin Serrac hükümetine bakan olarak atanmasını protesto ettiklerini bildirdi. Kabile, atama kararının “kendilerine bir hakaret olduğunu” vurguladı.

Meclis başkanına suikast meselesine dair son gelişmeleri takip etme ve ilgili taraflarla temasa geçme çağrısında bulunan Ubeydat kabilesi ayrıca, devlet kurumlarının birleştirilmesi, başkanlık ve parlamento seçimlerinin yapılması gerektiğini de kaydetti.