Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Trablus ve çevresinde OHAL ilan edildi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) Başkanlık Konseyi, silahlı gruplar arasındaki çatışmalar sebebiyle Libya’nın başkenti Trablus ve çevresinde olağanüstü hal (OHAL) ilan edildiğini açıkladı.

Ateşkese saygı çağrısı

Başkanlık Konseyi, Trablus’taki saldırılarını, istikrar çabalarını ve barışçıl siyasi geçiş sürecini engelleme girişimi olarak nitelendirdi. Libya’daki hiçbir bir bölge ya da kabile arasında herhangi bir farklılık olmadığını vurgulayan Konsey, taraflara ateşkese saygı duymaları çağrısı yaptı.

Öte yandan polis, başkentin güney banliyösündeki bir hapishanede çıkan isyan olaylarının ardından yaklaşık 400 mahkûmun kaçtığını bildirdi. Polis, kaçmayı başaran mahkûmların, Ayn Zara Hapishanesi yakınlarındaki silahlı gruplar arasındaki çatışmalardan faydalandıklarını söyledi.

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, başkent Trablus ve çevresinde yaşanan şiddeti kınadı. Guterres, bütün tarafları aralarındaki şiddeti derhal sona erdirmeye ve BM himayesinde yapılan ateşkes anlaşmasına uymaya çağırdı.

Serrac’ın Güney Kore ziyareti iptal edildi

Diğer bir gelişmede ise Güney Kore merkezli Yonhap Haber Ajansı, Güney Kore Cumhurbaşkanlığı Ofisi’nden aktardığı haberinde, UMH Başkanlık Konseyi Başkanı Fayiz es-Serrac’ın ülkesindeki iç karışıklık nedeniyle bu hafta Seul’e gerçekleştireceği ziyareti iptal ettiği belirtildi.

Serrac’ın bu hafta Cumhurbaşkanı Moon Jae-in ile ikili bir zirve için Güney Kore’yi ziyaret etmesi bekleniyordu.