Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Trablus’ta alevlenen çatışmalar sebebiyle Serrac hükümetinin istifası isteniyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Libya’nın başkentinde patlak veren çatışmalar dördüncü gününde de devam ederken, Birleşmiş Milletler (BM) Libya Destek Misyonu Başkanı Gassan Selame ve yardımcısı Stephanie Williams Başkanlık Konseyi Başkanı Fayiz es-Serrac ile Trablus’taki güvenlik gelişmelerini, şiddeti önleme yollarını ve misyon tarafından bu alanda yürütülen uluslararası faaliyetleri görüştü.

Ulusal Mutabakat Hükümetine (UMH) bağlı güçler, Yedinci Piyade Tugayı’nın Trablus’un güneyindeki Yermuk mülteci kampının kontrolünü ele geçirmesinden sonra Trablus’un 80 km güneyindeki Tarhuna beldesinde diğer silahlı gruplara karşı yoğun bir mücadele verdi.

Yedinci Tugay tarafından Facebook aracılığıyla yapılan yazılı açıklamada, “havalimanı aracılığıyla nakliye bölgelerinin kontrolünün ele geçirildiği, bölgedeki DEAŞ unsurlarının da ordu operasyonları sonrasında kaçtığı” duyuruldu.

Polis ve ordunun oluşturduğu ortak güvenlik odasından bir kaynak, hükümet güçlerinin ağır silahlar kullanarak, başkentin güneyindeki idari sınırlar üzerinde yer alan Kasr bin Kaşir belediyesi ile Trablus sınırında yer alan birçok bölgeye saldırı düzenlediğini belirtti. Kaynak, “Güçlerimiz, Yedinci Tugay kontrolündeki birçok alanın kontrolünü sağlamaya çalışıyor” açıklamasında bulundu.

Öte yandan geçtiğimiz Salı günü Trablus’ta patlak veren şiddetli çatışmalar sırasında Vadi er-Rebi bölgesindeki evlerine yapılan bombalı saldırı nedeniyle 1 çocuk ve 1 kadın yaşamını yitirdi.

Trablus’taki Kızılay, şehirdeki çatışmalardan dolayı Ayn Zara bölgesinde sıkışan 21 aileyi iki gün önce bölgeden tahliye etti. Kızılay, muhaliflerin bulunduğu alanlardaki ailelere evlerini terk etmeme çağrısı yaptı.

Kuruluş ayrıca, milisleri de “Trablus’un güneyinde patlak veren silahlı çatışmaların ardından acil durum ekiplerinin bölgede yaşayan halkı tahliye edebilmesi için” güvenli koridorları açmaya çağırdı.

Öte yandan Şarku’l Avsat’ın edindiği bilgilere göre UMH’ye bağlı güçler ve Trablus dışındaki silahlı gruplar arasındaki çatışmalar devam ediyor. Geçtiğimiz Salı günü başkentin güneyinde patlak veren çatışmalarda, 5 kişi hayatını kaybetti, 33 kişi de yaralandı. Bu çerçevede BM Libya Destek Misyonu Başkanı Gassan Selame ve Başkanlık Konseyi Başkanı Fayiz Serrac Trablus’taki güvenlik gelişmelerine dair bir görüşmede bulundu. Serrac’ın ofisinden yapılan yazılı açıklamada, toplantının silahlı çatışmaların mümkün olan en kısa sürede sona ermesi için gerekli çözümler üzerinde yoğunlaştığı belirtildi.

Uluslararası toplumla iletişim mekanizmalarına BM Güvenlik Konseyi kararlarına uygun olarak güvenlik ve istikrarın sağlanması, şiddet uygulayan ve sivillere karşı müdahalede bulunanların yargılanması için baskı yapma çağrısı yapıldı.

Selame ise 29 Ağustos’ta yapılan kısa bir açıklamada, sivillerin ve güvenliklerinin korunması, ateşkes görüşmelerine devam edilmesi ve durumun en kısa sürede ele alınması gerektiğini vurguladı.

Aynı şekilde Selame’nin, aralarında Genelkurmay Başkanı Abdurrahman et-Tavil, Tuğgeneral Abdul Basit Mervan, Tuğgeneral Usame el-Cevili, Tuğgeneral Muhammed el-Haddad, Tuğgeneral Cemal el-Başa’nın yer aldığı Serrac hükümetine bağlı askeri ve güvenlik liderleri ile Trablus’taki güvenlik gelişmelerini ele aldığı belirtildi. Libya Devlet Yüksek Konseyi Başkanı Halid el-Mişri ile de bir araya gelen BM temsilcisi, başkentteki şiddet eylemlerini kınarken, tüm düşmanlıkları sona erdirme ve Libya’daki sivillerin güvenliğini sağlama çağrısında bulundu.

Serrac’a istifa çağrıları

Bu gelişmeler, Temsilciler Meclisi’inden en az 85 üyenin el-Serrac ve hükümetine geri çekilme çağrısı yapmasına neden oldu. Öyle ki üyeler, hükümetin yeniden yapılandırılmasının yanı sıra yalnızca 1 başkan ve 2 milletvekili ile bir başkanlık konseyinin oluşturulması için yürütme organının yeniden yapılandırılmasını talep etti.

ABD Afrika Komutanlığı (AFRICOM) tarafından geçtiğimiz Salı günü yapılan açıklamada, Libya’nın güneybatısındaki Beni Velid beldesinde hava saldırısı düzenlendiği ve 1 DEAŞ unsurunun öldürüldüğü belirtildi. Aktarılana göre, ABD ordusu tarafından başlatılan hava saldırısı, el-Sarrac hükümeti ile koordineli olarak hayata geçirildi. Ancak Libya’daki DEAŞ’lı teröristin kimliğine dair ayrıntılı bilgi verilmedi. Yerel halk ise teröristin, Sirte bölgesinden Velid Ebu Haribe olduğunu söyledi.

Göçmenler

Uluslararası Göç Örgütü (IOM), İtalya’nın geçtiğimiz hafta Avrupa Birliği (AB) ile yaşanan bir anlaşmazlık dolayısıyla Afrikalı göçmenleri kabul etmeyi reddettiğini duyurdu. Örgüt, göçmenlerin iki yıldır Libya’da tutulduğunu, birçoğunun işkence, darp ve tacizlere maruz kaldığını kaydetti.

IOM Sözcüsü Joel Millman, Libya’da iki yıl boyunca keyfi olarak gözaltında tutulan göçmenlerin tamamının beslenme sorunu yaşadığını ve bitkin halde olduğunu vurguladı.

Millman, göçmenlerin çoğunun insan kaçakçıları tarafından fidye için iki yıl boyunca alıkonulduğunu, burada da dayak yediğini ve işkenceye maruz kaldıklarını ifade etti.

Joel Millman ayrıca, göçmenleri tedavi için gelen İtalyan doktorların, gemideki göçmen kadınların çoğunun Libya’da bulundukları dönemde tecavüze uğradığını tespit ettiğini belirtti.