Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Trablus’ta kaos sürerken Libya Devlet Yüksek Konseyi yeniden yapılanıyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Libya parlamentosu, 17 Ekim’de başkent Trablus’ta bulunan Devlet Yüksek Konseyi ile işbirliği yaparak Fayiz el-Serrac liderliğindeki ve 9 üyeden oluşan Ulusal Mutabakat Hükümeti’nin (UMH) şu anki Başkanlık Konseyi yerine yürütme organının düzenlenmesi ve bir başkan ile 2 milletvekilinden oluşan yeni Başkanlık Konseyi’nin kurulması hususunda 4 şart belirledi.

Tobruk merkezli Temsilciler Meclisi sözcüsü Abdullah Belhik, parlamentonun konseyin yürütme organının yeni yapısını düzenleme teklifi üzerine Devlet Yüksek Konseyi’nin 4 şart hususunda mutabık olduğunu söyledi.

Belhik’e göre, Temsilciler Meclisi, Yüksek Konsey’in “Fas’ın Suheyrat kentinde Birleşmiş Milletler (BM) himayesinde 2015 yılı sonunda imzalanan siyasi anlaşmanın ek hükümlerinin 8. maddesi kapsamında”, oylamadan önce Meclis’in yürütme organının oluşturulması önerisine onay vermesini memnuniyetle karşıladı.
Abdullah Belhik, şartlar arasında, “Temsilciler Meclisi’nin diyalog komitelerinin bir takvim belirlemesi ve en fazla 30 gün içinde yürütme organının nasıl oluşturulacağını açıklaması, siyasi anlaşmayı anayasal deklarasyona dahil edilmesi” konularının da yer aldığını söyledi. Aynı şekilde aktarılana göre, Suheyrat Anlaşması maddeleri uyarınca yeni Başkanlık Konseyi üyeleri arasından bir Başkan seçilmesi için 1 haftalık bir iznin verilmesi ve egemen pozisyonlar konusunun terk edilmesi de şartlar arasında bulunuyor.

Öte yandan Serrac’ın bürosu, İtalya Başbakanı Giuseppe Conte’un geçtiğimiz Salı günü Fayiz el-Serrac ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdiği ve İtalya’nın önümüzdeki ay düzenlenmesi için çağrı yaptığı “Libya krizine özel Palermo konferansını” ele aldığını belirtti. Büro tarafından yapılan yazılı açıklamaya göre, Conte bu temas sırasında Serrac’ı konferansa davet etti. Giuseppe Conte ayrıca, ülkesinin, Libya’da güvenlik ve istikrarın sağlanması için Serrac tarafından ortaya koyulan çabalara tam destek verdiğini vurguladı.

Diğer taraftan Fayiz el-Serrac ise İtalya hükümetinin Libya’daki demokratik süreci destekleme çabalarına övgüde bulundu. Konferansı memnuniyetle karşıladığını söyleyen Serrac, konferansın Libya’daki siyasi krizin çözümünde olumlu sonuçlara ulaşmaya yardımcı olacağını vurguladı.

Aynı şekilde Fayiz el-Serrac, siyasi danışmanı Tahir el-Sünni’yi gelecek ay İtalya’da yapılacak Palermo konferansı hazırlıklarını görüşmek üzere Paris ve Roma’ya gönderdi. Serrac hükümeti tarafından yayınlanan bildiriye göre el-Sünni, İtalyalı yetkililerle Roma’da gerçekleştirdiği toplantılarda, ilgili Libyalı taraflarla sağlanacak koordinasyon ve istişarelerin önemine dikkati çekti. Danışman ayrıca, mevcut siyasal, güvenlik ve ekonomik ikilemlere pratik ve somut çözümler bulmak amacıyla, Libya krizine yönelik uluslararası pozisyon ve girişimleri birleştirmek gerektiğini vurguladı.

Bildiriye göre İtalya, konferansla BM Libya Özel Temsilcisi Gassan Salame’nin yol haritasını desteklemenin, demokratik sürecin ve ülkenin istikrarının başarısı için uzlaşmacı bir zemin oluşturmanın yanı sıra ülkelerinin maruz kaldığı zorlukların üstesinden nasıl gelinebileceğine dair Libyalıların görüşlerini dinlemeyi amaçlıyor.

Öte yandan Fransa’nın başkenti Paris’te Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile gerçekleştirdiği görüşmeye değinen Tahir el-Sünni, toplantıda “siyasi ve güvenlik gelişmelerini, iki ülke arasındaki işbirliği ve koordinasyon yollarını, uluslararası çabaların birleştirilmesini ve BM’nin Libya misyonunun desteğini” ele aldıklarını belirtti.

Diğer taraftan geçtiğimiz hafta BM misyonu tarafından desteklenen 3 bakanlığa dair değişikliğin ardından Serrac, kıyı kenti Sirte’ye sürpriz bir ziyarette bulundu.

Şarku’l Avsat’ın bir hükümet kaynağından edindiği bilgiye göre Serrac, mevcut Ulaştırma Bakanı Milad Matuk’u görevden alıp yerine, doğu vilayetlerindeki Afrika Havayolları şirketi sorumlusu olan Serrac el-Fituri’yi atadı.

Serrac, geçtiğimiz Salı günü BM Libya Özel Temsilcisi Gassan Salame ve siyasi işlerden sorumlu yardımcısı Stephanie Williams ile siyasi durumdaki gelişmeleri ve güvenlik düzenlemelerini görüşmek üzere Trablus’ta bir araya gelmişti.

Trablus’ta kaos sürüyor

Bu gelişmelerin yanı sıra başkent Trablus’ta çatışmalar devam ediyor. Bu çerçevede geçtiğimiz Salı günü kimliği bilinmeyen silahlı kişiler, Serrac hükümetine bağlı Özel Caydırıcı Güç’ten 2 unsuru öldürdü.

Güvenlik kaynaklarından aktarılana göre Zaviyat el-Dahmani bölgesinde, Trablus Devrimcileri Tugayı karargahı yakınlarında da kaçırılan 2 kişinin cesedi bulundu.

Aynı şekilde 17 Ekim’de Trablus Devrimcileri Tugayı’nın üst düzey liderlerinden Muhammed el-Bakbak’ın suikasta uğradığına dair söylentiler yayılmaya başladı. El-Bakbak’a yakın kaynaklar ise söz konusu bu iddiaları reddetti.
Geçtiğimiz Salı günü de Trablus Devrimciler Tugayı’nın liderlerinden olduğu bilinen Hankura lakaplı Hayri el-Kikli’ye suikast düzenlenmişti.