Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Trablus’ta tutuklanan gazetecilerin serbest bırakılması istendi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Uluslararası Gazeteciler Federasyonu (IFJ) ve Libya İnsan Hakları Örgütü, Libya’nın başkenti Trablus’ta her yıl düzenlenen medya ödüllerini organize eden iki ismin serbest bırakılmasını talep etti. Söz konusu organizatörler, İçişleri Bakanlığı’na bağlı ‘Özel Caydırıcı Güç’e yönelik suçlamalarda bulunmalarının ardından tutuklanmıştı.

Federasyon dün yaptığı açıklamada, Ulusal Mutabakat Hükümeti’ne bağlı silahlı güçlerin, gazeteci olan Septimus Ödülleri Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Kaşut’u ve Ödül Direktörü Muhammed el-Yakubi’yi 29 Nisan’da başkentteki bir kafede tutukladığını bildirdi.

IFJ, Libya’daki Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) Başkanlık Konseyi Başkanı Fayiz Serrac’a gazetecilerin derhal serbest bırakılması çağrısında bulundu. IFJ Genel Sekreteri Anthony Bellanger, gazetecilerin maruz kaldığı baskılardan Mutabakat Hükümeti’nin sorumlu olduğunu ifade ederek gazetecilere yönelik keyfi tutuklamaların ve hükümetin kontrolü altındaki bölgelerdeki gazetecileri sindirme çalışmalarının durdurulmasını istedi. Bellanger, tüm tarafların Libya’da çalışan gazetecilerin güvenliğine mümkün olan en yüksek önemi göstermeleri gerektiğini vurguladı. Libya doğumlu Roma İmparatoru’nun adını taşıyan Septimus Ödül Töreni, 2012 yılından bu yana Trablus’ta düzenleniyor. Medya grupları sponsorluğunda düzenlenen tören, sivil toplum kuruluşları ve Ulusal Mutabakat Hükümeti’nin Kültür Bakanlığı tarafından da destekleniyor.

Özel Caydırıcı Güç şimdiye kadar Kaşut ve Yakubi’nin tutuklanması hakkında herhangi bir yasal gerekçe sunmadı. Fakat Silahlı Kuvvetler Sözcüsü Ahmed bin Salem’e göre tutuklanmaların söz konusu medya ödülü ile bir ilgisi bulunmuyor.

Yakınları, Kaşut’un 28 Mart’taki ödül töreninde ve öncesinde uyarılar aldığını açıkladı.

Silahlı milislerin Başkent Trablus’ta herhangi bir yasal dayanağı olmadan sivilleri alıkoyma uygulaması uzun süredir devam ediyor. Maskeli milisler bu ayın 13’ünde Ulusal Mutabakat Hükümeti’ne bağlı Libya el-Vatani televizyon kanalına baskın yaparak yayın teknisyeni Ömer Hamad’ı kaçırdı. Hamad olaydan bir gün sonra Ebu Selim Hastanesi önünde darp edilmiş olarak bulundu.

Libya Ulusal İnsan Hakları Komisyonu, Kaşut ve Yakubi’nin Özel Caydırıcı Güç tarafından keyfi olarak tutuklandığını ve tutuklamaya ilişkin bir açıklamanın yapılmadığını bildirdi.

Komisyon daha önce de keyfi tutuklamaların durdurulması gerektiğini vurgulayarak hiçbir gerekçe sunulmadan tutuklanan gazetecilerin serbest bırakılmasını ya da adli makamlara teslim edilmesini talep etmişti.