Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Libya’da Mitiga Havaalanı’nda silahlı çatışma: 20 ölü | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Libya Mutabakat Hükümeti’ne (UMH) bağlı güvenlik güçleri ile Başkent Trablus’ta bulunan Mitiga Cezaevi’nden DEAŞ ve El Kaide militanlarını kaçırmaya çalışan milislerle Mitiga Uluslararası Havaalanı çevresinde çıkan çatışmalarda ölü sayısı 20’ye yükseldi.

Halife el-Guveyl başkanlığındaki Ulusal Kurtuluş Hükümeti’ne (UKH) bağlı Tacura merkezli silahlı grup ile Mitiga Uluslararası Havalimanı güvenliğinden sorumlu UMH’ye bağlı “Caydırıcı Güç” (Kuvvetu’r-Rad) arasında çatışma çıktı.

Mitiga Uluslararası Havaalanı ve Mitiga Cezaevi çevresinde ağır silahlı çatışmalar yaşanırken 11 kişinin hayatını kaybettiği, 20’den fazla kişinin ise yaralandığı açıklanmıştı. Çatışmalar şiddetin her geçen dakika artığı ve ölü sayısının 20’ye yükseldiği belirtildi.

Trablus’taki Sahra Hastanesi Müdürü Abduddaim el-Murabıti yaptığı açıklamada, çatışmada biri Afrikalı kadın olmak üzere 20 kişinin öldüğünü, onlarca kişinin ise yaralandığını belirtti.

Çatışmalar nedeniyle uçuş trafiği durduruldu, havaalanı çalışanları ile yolcular tahliye edildi.

‘Caydırıcı Güç’ün yaptığı açıklamada “Beşir Bukara milisleri Mitiga Havaalanına saldırı başlattığını ancak püskürtüldükleri belirtilmişti

2014’de Hafter güçleriyle yaşanan ağır çatışmalar sebebiyle şehrin batısındaki Trablus Uluslararası Havalimanı kullanılamaz hale gelmiş, başkentin hava trafiği kentin doğusunda bulunan Mitiga Havaalanı üzerinden sağlanmaya başlamıştı.

Uluslararası toplumun desteğini almasına ragmen, UMH’nin başında bulunan Fayiz es-Serrac Trablus’taki milis grupların tümünü kontrol altında tutamıyor. Trablusgarp Askeri Bölge’nin 33. Piyade Taburu olarak bilinen Bukara tarafından yürütülen tabur, silah ve teçhizatının Genelkurmay Başkanı’na devretti.

UKH’ye bağlı Haysem et-Tacuri’nin yönettiği Trablus Devrimcileri Tugayı üyelerinden biri Mitika Havaalanı’nda çatışmalarda öldürüldüğünü açıklandı.

Serrac Hükümeti yaptığı açıklamada “Başkent Trablus’ta bulunan Mitiga Uluslararası Havalimanı’na yönelik saldırıyla, Caydırıcı Güçler denetimindeki gözaltı merkezlerinde tutulan terör örgütü DEAŞ ve El-Kaide üyelerinin serbest bırakılmasının amaçlandığı” belirtildi. Ayrıca açıklamada “Bu eylemler teröristleri serbest bırakmakla sınırlı değil, aynı zamanda ülkedeki siyasi geçiş sürecindeki barışı engelleme girişimlerinin de bir parçası, ülkemizde istikrarı sağlamak için yurtiçi ve yurtdışı çabalarını durdurmaya çalışanlar, kanunlara uygun olarak cezasız kalmayacaklar” ifadeleri yer aldı.