Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Trablus’taki emniyet birimlerinde önemli değişiklik | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) Başkanlık Konseyi Başkanı Fayiz es-Serrac, başkent Trablus’taki emniyet birimlerine kadar uzanan çok sayıda kurumun yönetiminde değişiklik yapıldığını ifade etti. Serrac, Libya’nın batısındaki milislerin uzlaşmazlığı dolayısıyla bu yönde yaşanan girişimlere yanıt olarak ülkedeki askeri kuruluşları birleştirme sürecinin “hükümetin temel hedefi” olduğunu belirtti.

Fayiz el-Serrac, 5 Kasım’da Trablus’a ziyarette bulunan Türkiye Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ile bir araya geldi. Akar’a ziyaretinde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler ve çok sayıda yetkili eşlik etti.

Trablus’taki başkanlık ofisinden yapılan yazılı açıklamada toplantıda, “Libya askeri kuruluşlarının birleştirilme süreci ele alındı” denildi. Açıklamaya göre Serrac, bu durumun UMH’nin asıl hedefi olduğunu belirtirken, kuruluşların birleştirilme sürecinin, birleşik bir siyasi irade gerektirdiğini ve siyasi sürecin başarısına bağlı olduğunu vurguladı.

Toplantıda tarafların, terörle mücadele, iki ülkenin koordinasyon mekanizmalarının geliştirilmesi, Türkiye ve Libya arasındaki askeri alanlarda iş birliği ve bölgesel güvenlik konularını masaya yatırdığı aktarıldı.

Serrac, BM ve birçok ülkenin planlama bakanları, yerel ve mali yönetim bakanları, Libya’ya destek veren ülkelerin büyükelçileri, destek programları ile ilgili uluslararası kuruluşların başkanlarının katılımıyla uluslararası toplum ile ortak koordinasyon mekanizmasının yapısının oluşturulduğunu belirtti.

Serrac, Trablus ve Mitiga Havalimanı’nın güvenlik yöneticileri de dâhil birçok güvenlik liderlerine kadar uzanan çok sayıda kurumda değişiklik yapıldığını ifade etti. Yapılan değişiklikler kapsamında Tuğgeneral Salim el-Saih’in yerine Tuğgeneral Salah el-Samui’nin Trablus Emniyet Müdürü olarak atandığı belirtildi.

Petrolün çatışmalara etkisi

BM Libya Özel Temsilcisi Gassan Selame de geçtiğimiz Pazar akşamı Mısır’ın Şarm el-Şeyh’te Dünya Gençlik Forumu’nda bir televizyon kanalına önemli açıklamalarda bulundu. Selame, Libya’nın, kötüleşen güvenlik durumu nedeniyle terör grupları, suç çeteleri ve silahlı gruplar açısından güvenli bir sığınağa dönüştüğünü söyledi.

Selame, mümkün olan en kısa sürede herkesle dayanışma içerisinde Libya’da tek bir meşru hükümet sağlanması gerektiğini vurguladı. Siyasi sürecin, BM Güvenlik Konseyi tarafından onaylanan eylem planı uyarınca devam etmesi gerektiğini söyleyen Gassan Selame, ancak sürecin son dönemde özellikle de Petrol Hilali Bölgesi’nde yaşanan kriz ve terör faaliyetleri dolayısıyla birçok engelle karşı karşıya kaldığına dikkati çekti.

BM Libya Özel Temsilcisi Selame, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, Sabratha’ya yapılan saldırıyı kınadığını belirtirken, olası bir tırmanışa karşı da uyarıda bulundu. Selame, “Sivil kuruluşlara ve halka yönelik bu saldırı, uluslararası insan hakları yasaları tarafından suç sayılmaktadır” ifadelerini kullandı.

Yaptırım listesindeki unsurların da sıkı bir şekilde kontrol edildiğini vurgulayan Özel Temsilci, el-Amu lakaplı Ahmed el-Dabaşi’ye atıfta bulunarak kendisinin, ABD ve Avrupa Birliği (AB) tarafından “insan ve yakıt” kaçakçısı olarak kabul edildiğini ve adının yakın bir zamanda yaptırım listesine eklendiğini belirtti. El-Dabaşi’ye mensup bir silahlı grup, geçtiğimiz Pazar günü Sabratha şehrine saldırı düzenlemiş, olayda 4 kişi hayatını kaybederken, 5 kişi de yaralanmıştı.

Sabratha Belediye Konseyi, 5 Kasım’da yayınladığı bir bildiride, şehirdeki son durumun normal seyrinde devam ettiğini belirtti. İncelemelerin sürdürüleceği açıklanan bildiride, saldırganlara müdahale edildiği ve durumun tamamen kontrol altında olduğu aktarıldı.

Serrac, hükümetine bağlı güvenlik odası, şehirdeki durum normale kavuşana kadar halka sokağa çıkma yasağı getirirken, dün birçok bölgede hayat nispeten eski seyrine geri döndü.

Güney Kore’ye önemli çağrı

Fayiz es-Serrac’ın yardımcısı Ahmed Maytek, 5 Kasım’da Güney Kore Dışişlerinden Sorumlu Bakan Yardımcısı Lee Sang-Jin ile bir araya gelirken, Koreli şirketlere başta elektrik alanı olmak üzere Libya’daki çalışmalarını sürdürme çağrısı yaptı.

Hükümet tarafından yapılan yazılı açıklamaya göre toplantıda, geçtiğimiz Temmuz ayında kaçırılan Korelilerle ilgili gelişmelerin ele alındığı ve Güney Korelilerin, en yakın zamanda özgürlüklerine kavuşacakları belirtildi.