Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Trablus’taki milislerden yeni hamle | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Libya’nın başkentindeki kaynaklar, Şarku’l Avsat’a yaptıkları açıklamada ‘milislerin batı kıyı yolunu kapattığını, Trablus’un doğusundaki Tacura bölgesinde bir araya gelerek yeni savaşlara girmek için hazırlanmaya başladıklarını’ söyledi.

“Cenzur Atlıları” isimli bir silahlı grup, başkentin batısındaki Cenzur’da bulunan kıyı yolunu kapattıklarını açıkladı. Ayrıca daha önce yerel halk tarafından aktarılan bilgilerle birlikte barikatlar ve toprak bariyerlerin yapımını gösteren fotoğraflar da ortaya çıktı.

Silahlı grup, Faiz Serrac başkanlığındaki Ulusal Mutabakat Hükümeti’nin bölgede olanlar konusundaki sessizliğini eleştirdi ve yolun tekrar açılması için önerilen parayı reddetti.

Silahlı grup, diğer grupların saldırısı sonucu iki üyesini kaybettiğini, daha sonrasında ‘eşkıya çetelerinin saldırısı sonrası sahil yolunun kapatılmaya başlandığını’ duyurdu.

Cenzur Belediyesi, yolu kullananların güvenliklerinin tehdit altında olduğunu, çeteler tarafından yapılan saldırı ve Serrac hükümetinin başkanlık muhafızlarının kaçırılması üzerine tüm vatandaşlar için kıyı yolunun güvence altına alınması üzerinde anlaşmaya varıldığını kaydetti.

Bir güvenlik kaynağı yaptığı açıklamada Zaviye halkı ile Verşefane halkı arasında kıyı yolunun açılması ve bölgede sakinliğin sağlanması amacıyla sürmekte olan çabalar ve toplantılar sonrasında kıyı şeridinden bazı çetelerin çekilmeye başladığını aktardı.

Halife Hafer liderliğindeki ulusal ordu ise Derne’de kuvvetlerinin geçen yıldan bu yana kuşatma altında tutulan knetin girişinin açılması için militanlara karşı operasyon düzenlediğini duyurdu.

Operasyon odasından üst düzey bir komutan, Derne’nin güneyinde konuşlandırılan ordu kuvvetlerinin ağır topçu mevzilerini kaldırdığını söyledi.

Serrac başkanlığındaki Ulusal Uzlaşı Hükümeti’ne bağlı Altıncı Tugay Ordusu karargâhının silahlı kişiler tarafından saldırıya uğramasının ardından oluşan endişesi Libya’nın güneyindeki Sebha kentinde de kendini hissettirdi.

Sebha Tıp Merkezi yakınlarında kız öğrencileri ve görevlileri taşıyan bir otobüsü hedef alan silahlı saldırıda bir kadın öldürüldü, bir kadın da yaralandı. Sebha Merkezi Sözcüsü, kentteki çatışmanın taraflarını geçen haftadan bu yana güney girişindeki çatışmaların etkilerini azaltmaya çağırdı.

Birleşmiş Milletler Libya Özel Temsilcisi Gassan Selame, Libya’daki petrol üretiminin yüz yüze olduğu zorluklarla ilgili olarak Ulusal Petrol Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Sanallah ile ulusal petrol sahalarının güvenliğini sağlamak için Trablus’ta bir araya geldiğini söyledi.

Selame, Trablus’ta Göçmenlerden Sorumlu Devlet Bakanı Yusuf Celale ile Taverga’ya dönüş sürecini tartışmak ve Libya misyonu tarafından yürütülen ulusal uzlaşı girişimleri hakkında Bakan’a bilgi vermek üzere bir araya geldiklerini kaydetti.