Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Trump, 12 Eylül’de Malezya Başbakanı Abdürrezzak ile görüşecek | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD ve Malezyalı yetkililer, ABD Başkanı Donald Trump’ın 12 Eylül’de Beyaz Saray’da, yolsuzluk ithamıyla karşı karşıya kalan Malezya Başbakanı Necip Abdürrezzak ile bir araya geleceklerini açıkladılar.

ABD Adalet Bakanlığı, Necip tarafından kurulan Malezya Kalkınma Fonu (1MDB) hakkında kara para aklama suçlamaları ile ilgili cezai soruşturma yürütüyor. 1MDB hakkında ABD, Singapur ve İsviçre de dahil olmak üzere, en az 6 ülkede kara para aklanmasına ilişkin soruşturma yürütülüyor.

Bakanlık, Malezya ulusal varlık fonundan çalındığını düşündükleri 1.7 milyar dolarlık mala el konulmasını talep ediyor.

Malezya Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, ziyaretin Trump’ın daveti üzerine gerçekleşeceğini bildirdi.

Dışişleri Bakanlığı, “İki liderin, ulusal güvenlik, terörle mücadele, ticaret ve yatırım, ülkemize ve halklarımıza fayda sağlayacak ikili iş birliği konularını görüşmesi bekleniyor” açıklamasını yaptı.

ABD, Başbakan Necip’i terörle mücadelede önemli bir ortak olarak kabul ediyordu. Ancak bu tablo, son zamanlarda Necip ve Malezya fon skandalı birbirine bağlandıktan sonra hasar gördü.

Beyaz Saray’ın 12 Eylül’de yapılması planlanan Necip ziyaretini duyurmak için yaptığı açıklamada, “İkili ilişkimizi güçlendirme yolları konuşulacak ve Güneydoğu Asya’daki en yakın ABD ortaklarından biriyle bölgesel iş birliğini genişletme konuları ele alınacak” denildi.

Wall Street Journal, Necib’in 1MDB fonunun daha fazla soruşturulma olasılığını azaltmak amacıyla gerçekleştirmesi mümkün olan bu ziyaretin haberini yayınlayan ilk gazeteydi.