Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Trump 15 ayın ardından Seul Büyükelçisi’ni seçti | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Avustralya Başbakanı Malcolm Turnbull, ABD’li Amiral Harry Harris’in ABD’nin Seul Büyükelçisi olarak atanacağını açıkladı. ABD’nin Güney Kore’deki Büyükelçilik koltuğu yaklaşık 15 aydır boştu. ABD Başkanı Donald Trump, ABD Pasifik Kuvvetleri Komutanı olan Harry Harris’i geçtiğimiz Şubat ayında ABD’nin Avustralya Büyükelçisi olarak atamıştı.

ABD Başkanı Donald Trump’ın Kuzey Kore lideri Kim Jong-un ile 1-2 ay içinde yapacağı görüşmenin yanı sıra Kuzey ve Güney Kore liderlerinin cuma günü gerçekleştireceği zirveöncesinde Amiral Harris’in, Seul’un yeni ABD büyükelçisi olarak tayin edilme kararı alındı.

Turnbull, Fransa ziyareti esnasında yaptığı açıklamada, bu hafta başında kendisine Harris hakkında bilgi verildiğini belirterek, “Öğrenince hayal kırıklığına uğradım. O dostum. Bence Harry de Avustralya’yı sevdiği için hayal kırıklığına uğrayacak. Harry, inanılmaz bir tecrübe ve kabiliyete sahip biriydi. Fakat,Kore yarımadasındaki durum ve oradaki gerginlikler göz önüne alındığında, Başkan Trump’ın Amiral’in derin tecrübesinin, Kore’de Avustralya’dan daha faydalı olacağı yönünde aldığı kararı çok iyi anlıyorum” dedi.