Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Trump, 2019’da Kim ile tekrar bir araya gelmeyi planlıyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, ABD Başkanı Donald Trump’ın, Kuzey Kore lideri Kim Jong-un ile 2019’da yeniden bir araya gelmeyi planladığını söyledi.

Mike Pence, Singapur’daki Asya-Pasifik Zirvesi’nde Güney Kore Lideri Moon Jae-in ile görüşmesinin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, “Planlama devam ediyor. Zirvenin muhtemelen yeni yılın ilk yarısından sonra gerçekleşeceğine inanıyoruz, ancak tarih ve mekâna ilişkin çalışmalar halen devam ediyor” dedi.

Pence, “Geçtiğimiz son on yıl zarfında, her iki siyasi partiye ait olan önceki idarelerin, sözler verildiği, yaptırımların kaldırıldığı, ekonomik desteğin geldiği ve daha sonra bu vaatlerin bozulduğu hataları tekrarlamak istemiyoruz” dedi.

‘Aynı hataları tekrarlamak istemiyoruz’

ABD ve Kuzey Kore ilişkilerinin düzeltilmesi için verilen vaatlerin her iki ülkenin önceki yönetimleri tarafından yerine getirilmediğine işaret eden Pence, “Aynı hataları tekrarlamak istemiyoruz” diyerek Trump’ın nükleer silah programlarının sona erdirilmesi için verilen vaatlerin bozulmasına artık izin vermeyerek, önceki hataları tekrarlamayacağını söyledi.

Washington, Pyongyang’a yaptırım uygulamak için ‘azami baskı’ kampanyasını sürdürürken, Pence, Güney Kore lideri Moon’un, ABD-Kuzey Kore görüşmesi için ABD ile yakın çalışma içinde olmayı kabul ettiğini sözlerine ekledi.

13 gizli tesisin yeri tespit edildi

ABD’li Center of Strategic and International Studies (CSIS) adlı düşünce kuruluşu, hafta başında yaptığı açıklama ile Kuzey Kore’nin 20 civarında olduğu tahmin edilen gizli füze tesislerinden 13’ünün yerinin ABD’li uzmanlar tarafından tespit edildiği öne sürmüştü.

Kuzey Kore, ekonomik avantaj ve diplomatik ödüller karşılığında, nükleer programını ortadan kaldırmak için 1994 ve 2005 yıllarında bölgesel güçlerle anlaşmalara girmişti. Fakat bu anlaşmalar, Pyongyang’ın kitle imha silahlarını gizlice yürütmesinden sonra çöktü.