Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Trump 5 DEAŞ liderinin yakalandığını duyurdu | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD Başkanı Donald Trump, dün en çok aranan 5 DEAŞ liderinin yakalandığını açıkladı. Trump, Twitter üzerinden konuyla ilgili ayrıntıya girmeden “En çok aranan 5 DEAŞ lideri yakalandı” şeklinde bir mesaj yayınladı.

Öte yandan Irak hükümetinin güvenlik danışmanı Hişam Haşimi yaptığı açıklamada, DAEŞ lideri Ebubekir Bağdadi’nin kilit önemdeki yardımcısı İsmail Eysavi’nin yakalananların arasında olduğunu ve kendilerine teslim edildiğini teyit etti. Reuters’in haberine göre, Eysavi’nin cep telefonununa sızan ajanlar, Telegram adlı mesajlaşma uygulaması üzerinden dört DAEŞ liderini Suriye’den Irak’a geçmeleri konusunda ikna ettiler. 4 DEAŞ lideri sınırdan geçerken düzenlenen operasyonla sağ olarak ele geçirildiler. DAEŞ’ın Fırat’ın Doğu bölgesi Valisi Suriyeli Saddam Cemal de sınırda yakalananlar arasında yer alıyor.

Haşimi, Bağdadi ile doğrudan bağlantısı olan Eysavi’nin, DAEŞ’ın bir çok ülkede bulunan banka hesaplarına yapılan para transferlerinden sorumlu olduğunu sözlerine ekledi.

Eysavi ve Cemal’in DEAŞ’ın önde gelen isimlerinden olduğunun altını çizen Haşimi, Eysavi’nin yakalanması için, Uluslararası DEAŞ’la Mücadele Koalisyonu içerisinde yer alan ABD istihbaratı ile Türk istihbaratı arasında işbirliği yapıldığına dikkat çekti.
Güvenli Danışmanı Haşimi, Eysavi’nin yakalanmasının ardından ABD ve Irak istihbarat ajanlarının, tüm banka hesaplarını ve kullanılan tüm şifreleri ortaya çıkarmayı başardıklarını bildirdi.

Saddam Cemal ve İsmail Eysavi’nin yanı sıra yakalanan diğer DEAŞ liderinin isimleri ise Ömer Karbuli ve Essam Zevbai olarak açıklandı.

Haşimi, Bağdadi’nin etrafındaki grupta bulunan liderlerin yakalanmasıyla çemberin iyice daraldığını vurguladı.