Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Trump 5 üst düzey yetkiliyi görevden almayı planlıyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Washington/Şarku’l Avsat

ABD Başkanı Donald Trump dün televizyonda yayınlanan röportajında en iyi danışmanlarından beşini değiştirmeyi düşündüğünü söyledi. Trump ayrıca yönetiminin “daha iyiye gittiğini” vurguladı.

ABD Başkanı Fox News’e verdiği röportajda “Şu anda 3, 4 veya 5 pozisyonda değişiklik yapmayı düşünüyorum. Bu değişiklik 2 ile de sınırlı kalabilir. Fakat esnekliğe ihtiyacım var” ifadelerini kullandı.

2016 yılında kazandığı başkanlık seçimlerinde Rusya’nın müdahalesi olduğu iddialarıyla ilgili devam eden soruşturmadan dolayı Beyaz Saray’da baskının artmasından şikayet edildiği haberlerini yalanlayan Trump, Beyaz Saray çalışanlarının her zamanki gibi görevlerini sürdüğünün altını çizdi. Ancak Beyaz Saray Genel Sekreteri John Kelly’nin 2020’ye kadar görevine devam edeceğine dair daha önce verdiği garantiyi yinelemeyen Trump “Kelly’nin yaptıklarının bazılarını seviyor, bazılarını sevmiyorum. Buna rağmen her açıdan mükemmel iş çıkarıyor. Kelly bir noktada başka bir yere gitmek isteyebilir” diye konuştu.

ABD İç Güvenlik Bakanı Kirstjen Nielsen’in değişebileceğine dair “bir olasılık olduğuna” işaret eden Trump, “Onu çok beğeniyorum ve saygı duyuyorum” dedi. Ancak Trump devamında “Sınırda (Meksika) daha sert olmak isterdim. Çok daha sert” ifadelerini kullandı.

Başkan Trump ayrıca eşi Melania Trump’ın ofisinin çarşamba günü Ulusal Güvenlik Danışmanı Yardımcısı Mira Ricardel’in çağrısının ertesinde görevden alınarak başka bir göreve atanması kararını da savundu.

First Lady’nin Mira Ricardel’ın son Afrika gezisine müdahale etmesi nedeniyle kızgın olduğunu doğrulamakta tereddüt eden Trump, eşinin müdahalesiyle ilgili olarak, “Kabul edilebilir olduğunu düşünüyorum. Ricardel uzun bir süredir Beyaz Saray’da olmasına rağmen onu tanımıyorum bile” diye konuştu.

Trump, Özel Yetkili Savcı Robert Mueller’ın yürüttüğü 2016 başkanlık seçiminde Rusya’nın müdahalesiyle ilgili özel soruşturmaya dair Adalet Bakanlığı görevini vekaleten yürüten Matthew Whitaker’ın soruşturmaya kısıtlamalar koyma kararı alması halinde müdahale etmeyeceğini söyledi. Trump ayrıca Mueller’in önünde dikilerek soruları yanıtlamayacağını belirtti.

Whitaker’ın büyük bir siyasi farkındalığa sahip olduğunu düşündüğünü ifade eden Trump soruşturmayla ilgili kararların Whitaker’a bağlı olduğunu kaydetti.

Özel Yetkili Savcı Mueller, Moskova’nın Cumhuriyetçi Başkan Trump’ın seçim kampanyasına müdahale edip etmediğini ya da Başkan’ın soruşturmayı engellemeye çalışıp çalışmadığını araştırıyor.

Bununla birlikte daha önce Mueller’in uygulamalarını eleştiren Matthew Whitaker soruşturmanın finansmanını keserek kısıtlanmasını önermişti.

Trump soruşturmanın başından bu yana yaptığı açıklamalarda seçim kampanyasına Moskova’nın müdahale ettiği iddialarını reddediyor.