Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Trump, ABD kuvvetlerinin Suriye’nin doğusunda kalmasını onayladı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Washington: Hiba el- Kudsi

ABD Başkanı Donald Trump, ABD askerlerinin süresiz olarak Suriye’nin doğusunda kalmasına onay verdi. Trump, geçen salı ulusal güvenlik ekibi ile gerçekleştirdiği toplantının ardından Suriye’den hızla ayrılma kararından vazgeçti.

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada ABD’nin DEAŞ’ı ortadan kaldırmak için bölgedeki askeri görevinin hızla sonuna gelindiği belirtildi. DEAŞ’ın neredeyse tamamen yok edildiği belirtilen açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“ABD ve ortaklarımız köklerini henüz sökemediğimiz DEAŞ’ı yok etmek üzere Suriye’de kalmaya devam edecek. Müttefiklerimiz ve dostlarımızla geleceğe yönelik planlar konusunda istişarelerimizi sürdüreceğiz. Birlemiş Milletler’in (BM) yanı sıra bölge ve dışındaki ülkelerin de barış için çalışmasını, DEAŞ’ın yeniden ortaya çıkmamasının garantisini vermesini bekliyoruz.”

ABD’nin Ulusal İstihbarat Direktörü Dan Coats dün gazetecilere yaptığı açıklamada geçen salı akşamı ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından Suriye’nin altyapısının su, elektrik tesisatları ve yolların onarılması için teklif sunduğu fakat Trump’ın kesmeye karar verdiği 200 milyon dolarlık ABD yardımının akıbetinin ele alındığı bir Milli Güvenlik Kurulu toplantısının gerçekleştirildiğini belirtti.

Toplantıya Trump tarafından Dışişleri Bakanlığı’na aday gösterilen Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA) Direktörü Mike Pompeo da katıldı. Beyaz Saray kaynakları, Pompeo’nun Suriye’den hızla geri çekilmeme konusunda ısrarcı olduğunu belirtti. Savunma Bakanı James Mattis ve birçok üst düzey yetkilinin de bu konuda Pompeo ile hemfikir olduğu ifade edildi. ABD askerlerinin Suriye’den tamamen çekilmesinin ABD’nin DEAŞ savaşındaki kazanımları kaybetmek anlamına geleceğini vurguladı. Mattis, Pentagon’un Suriye’deki ABD askerlerinin sayısını azaltmaya çalıştığını, bunu yapmaya devam edeceğini belirtti. Kaynaklar Trump’ın ABD kuvvetlerini Suriye’de tutma konusunda istekli olmadığını ancak birliklerin bölgeden ayrılması için bir tarih belirlemeksizin ABD’nin Suriye’deki çabalarını bir süre daha sürdürmesini onayladı.

Trump, ABD askerlerinin bölgedeki diğer ülkelerin de yardım, yeniden yapılandırma ve istikrarı sağlama programlarını finanse etmesiyle DEAŞ ‘ı hezimete uğratmak için Suriye’de daha uzun süre kalmasını onayladı. Trump, belirli bir süre bildirmeksizin ABD askerlerinin ilk fırsatta Suriye’den çekilmesinin gerekliliğine vurgu yaptı. Kaynaklar, Başkan Trump’ın Suriye’yi yeniden yapılandırılması için bölgedeki bir dizi liderle 4 milyar dolarlık katkıda bulunmaya teşvik amacıyla görüşmelerde bulunduğunu ve cevap beklediğini açıkladı.

Başkan Trump’ın geçen perşembe günü ABD birliklerinin hızlı bir şekilde Suriye’den çekilmesini beklediğini açıklaması birçok tartışmaya neden olmuştu. Birliklerin ana görevinin DEAŞ’ı hezimete uğratmak olduğunu belirten Trump, bu görevi gerçekleştirdiklerini ifade etmişti. Trump, salı akşamı Baltık ülkeleri liderleri ile düzenlediği basın toplantısında “Öncelikli vazifemiz DEAŞ’tan kurtulmak. Bu görevi neredeyse tamamladık. Hızlı bir şekilde karar alacağız. Bu görev ülkemiz için oldukça külfetli. Diğer ülkelerin bize yardımcı olması gerek” diye konuşmuştu.

ABD Başkanı Trump, dün sabah Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada görüşmede Macron’un bu ayın sonunda gerçekleştirmesi beklenen Washington ziyaretinin ele alındığı belirtildi. İki lider, DEAŞ’ın kapsamlı bir şekilde hezimete uğratılması gerektiğinin altını çizdi. Ancak Trump’ın Suriye’den çekilme kararı, üst düzey danışmanlarının görüşleriyle çelişiyor. Trump’ın danışmanları, ABD askerlerinin Suriye’den ayrılmasının İran ve Rusya tarafından doldurulacak bir boşluk bırakmasından endişe ediyorlar.

Suriye’de yaklaşık 2 bin ABD askeri bulunuyor. Söz konusu askerlerin arasında Kürt kuvvetler ve ABD destekli muhalif güçlerin yanı sıra DEAŞ’la savaş için eğitim veren özel harekat güçleri de bulunuyor.