Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Trump, Afganistan savaşını ‘özelleştirme’yi düşünüyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Afganistan’daki ABD kuvvetleri, Washington ülkedeki çatışmadan elini çekmeden ve bir sonraki aşamada hangi adımların atılabileceğine dair sonuçları değerlendirmeden sona yaklaşıyor.

Bu ifadeler, İngiliz The Times gazetesinin, “ABD’nin Afganistan savaşını özelleştirme planı” başlığı altında yayınladığı bir habere ait.

Haberde, ABD Başkanı Donald Trump’ın ‘Afganistan’daki güçlerin özel askeri güvenlik şirketinden bir grup ile değiştirilmesini’ düşündüğü belirtildi. Zira bu durum, Başkan Trump idaresindeki sivil güvenlik şirketi Blackwater’ın kurucusunun önerisiyle ortaya çıktı.

Gazeteye göre, ABD’li iş adamı ve Blackwater’ın kurucusu Erik Prince yaptığı açıklamada, Pentagon, Afganistan savaşına yönelik stratejisini gözden geçirirken, Trump’ın Afganistan savaşını özelleştirme kararını geçtiğimiz yıl almadığından üzüntü duyduğunu söyledi. Prince, 3 hafta önce ABD başkanının söz konusu planı yeniden ele aldığını, Afganistan’daki ABD güçleri komutanlığında değişiklik yapıp General John W. Nicholson’ın görevden alındığını ve Afganistan, Irak ve özel operasyonlarda uzman General Scott Miller’in görevlendirildiğini belirtti. Erik Prince, General Miller’i geleneksel olmayan biri olarak tanımlarken, Miller’in Afganistan’a gönderilmesinin oradaki işin seyrini değiştirmek amacıyla olduğunu söyledi. ABD’li iş adamı Erik Prince’in bahsettiği plana göre, hava desteğinin özelleştirilmesinin yanı sıra 15 bin ABD askeri geri çekilecek ve yerlerine 8 bin özel paralı askerler atanacak. Afganistanlı ve Pakistanlı uzmanlar ise Afganistan’daki özel şirketlerin hesap vermeden cinayet işleyebileceğine, bombardıman yürütebileceğine, yangın çıkarabileceğine, toplu infaz yapabileceğine ve rastgele tutuklama kampanyası yürütebileceğine dikkati çekti.

Eric Prince, planını savunurken, ABD yönetiminin Afganistan savaşı için her yıl 70 milyar dolar ödediğini ifade etti.

Blackwater şirketi, George W. Bush yönetimindeki ABD güçleriyle yapılan bir sözleşme sonrasında Afganistan ve Irak’ta daha fazla faaliyet yürüttüğünü belirtti. 1997’de kurulan ve bünyesinde binlerce paralı asker bulunan şirket, 2006’dan bu yana Amerikalı diplomatlara da koruma sağlıyor. 2007’de Bağdat’ta Blackwater için çalışan bir grup korumanın pusuya uğradıklarını sanarak ateş açması sonucu 17 sivil hayatını kaybetmişti. Nisur Meydanı Olayı olarak bilinen bu olay dışında haklarında birçok işkence, kötü muamele, cinayet iddiası ve davası bulunuyor.

Öte yandan Afganistan hükümeti, ülkedeki ABD ve Afganistan güçlerinin Host ve Meydan-ı Vardak Vilayetlerinde düzenledikleri operasyonlar sırasında hükümet karşıtı 47 militanı öldürdüklerini duyurdu.

Afganistan’ın güneydoğusundaki Afgan ordu birlikleri tarafından yapılan yazılı açıklamada, başkent Kabil’in batısında yer alan Meydan-ı Vardak’taki Jalrez ilçesinde bulunan Kohna Dara, Homar ve Selman Faris bölgelerinde ABD güçlerince başlatılan baskınlarda yaklaşık 30 militanın öldüğü ve 8 militanın da yaralandığı belirtildi. Açıklamada, Taliban’ın hükümet güçlerinden aldığı iki zırhlı aracın da imha edildiği ifade edildi. ABD güçleri, Afganistan’ın batısındaki Host Vilayeti’nde bulunan Nadir Şah Kot ilçesindeki Saparaki bölgesinde de hava saldırısı düzenlediklerini açıkladı. Yapılan yazılı açıklamada, hükümet güçlerinin Pahtika Vilayeti’ndeki Surobi ilçesinde Taliban’a yönelik saldırılarda 3 militanın öldüğünü duyurdu.
Afganistan İstihbarat Teşkilatına göre, ABD güçleri Afganistan’da Aşure gününde saldırı planı yapan 26 DEAŞ militanını da öldürdü.

Aynı şekilde Afgan polisinin, Afganistan’ın doğusundaki Nangarhar Vilayeti’ne silah kaçakçılığı yapan ve aralarında Pakistanlıların da bulunduğu 7 kişiyi gözaltına aldığı belirtildi. Afgan haber ajansı Hama Press’in aktardığına göre, Nangarhar’daki Dor Baba bölgesine yapılan güvenlik baskınının ardından söz konusu kaçakçılar yakalandı.

Afgan güçlerinin, bölgede çok sayıda mühimmatı ele geçirdiği ve unsurların kaçakçılık yaptıklarını itiraf ettikleri belirtildi.

Pakistan Dışişleri Bakanı Mahdum Şah Mahmud Kureyşi’nin Kabil ziyareti sırasında Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani, Yürütme Kurulu Başkanı Abdullah Abdullah ve bazı Afgan yetkililerle düzenlediği toplantıların ardından Afganistan ve Pakistan ilişkilerinin iyileştiği kaydedilmişti.

Öte yandan Afganistan hükümeti, Taliban’ın Belh Vilayeti’ne yönelik saldırısında 9 polisin yaşamını yitirdiğini açıkladı. Afganistan hükümetine yönelik Taliban saldırıları şiddetli bir şekilde devam ederken, Taliban’ın ülkedeki kırsal arazilerin büyük bir çoğunluğunu ele geçirdiği ifade edildi. Aynı şekilde Taliban’ın, büyük şehirlere de saldırılar başlattığı vurgulandı.

Yerel kaynakların Şarku’l Avsat’a aktardığına göre Afganistan’ın batısındaki Farah Vilayeti’nde de çatışmalar devam ediyor. Bu çerçevede Taliban’ın, Farah yakınlarındaki Şimalğah bölgesinde hükümet güçlerine ait yeni 3 kontrol noktasını ele geçirdiği belirtildi. Taliban tarafından yayınlanan bir bildiride, unsurlarının Kaciin bölgesinde bir polis merkezine saldırdığı ve 9 polisi öldürdüğü açıklandı. Aynı şekilde Taliban’ın diğer bölgelerdeki polis karakollarına yönelik saldırılarında 9 polis yaşamını yitirdi. Afganistan polisi ise yaptığı açıklamada, Farah Vilayeti’ndeki Bala Baluk bölgesinde önemli bir pozisyonlarını kaybettiklerini belirtirken, 9 polisin öldürüldüğünü, 3 polisin Taliban tarafından esir alındığını ve diğerlerinin de bölgeyi terk etmek zorunda kaldığını kaydetti. Ayrıca Taliban, patlak veren şiddetli çatışmalar sırasında 11 polisi öldürmelerinin ardından ülkenin güneydoğusundaki Zabul Vilayeti’nde bulunan bir kontrol noktasını ele geçirdiklerini duyurdu.