Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Trump: Almanya, Rusya’nın esiri | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD Başkanı Donald Trump, Brüksel’deki NATO Zirvesi’nin açılışından önce yaptığı değerlendirmede Almanya’ya sert çıktı. Trump, “Almanya enerji için Rusya’ya yüksek düzeyde ödemeler yapıyor. Bu nedenle Almanya, Rusya’nın bir esiri” ifadelerini kullandı.

Zirve kapsamında çalışma kahvaltısında NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile bir araya gelen Donald Trump, “Avrupa’yı, Rusya’dan korumamız gerektiği söyleniyor. Öyleyse neden NATO ülkeleri enerji için Rusya’ya milyarlarca dolar ödüyor?” şeklinde konuştu.

Almanya’nın enerjisinin yüzde 60’ını Rusya’dan aldığını dile getiren Trump, Moskova yönetiminin doğalgaz sayesinde Berlin yönetimini kontrol ettiğini ve bu durumun NATO için çok kötü olduğunu düşündüğünü söyledi.

Donald Trump, “Bu kabul edilemez. Biz Almanya’yı, Fransa’yı, herkesi koruyoruz. Çok fazla para ödüyoruz. Yıllardır da bu şekilde devam ediyor. Bu, Amerikalı vergi mükellefleri için adaletsizliktir” dedi.

ABD Başkanı, Avrupa ülkelerinin savunma harcamalarını NATO taahhütleri çerçevesinde gayrisafi yurt içi hasılanın (GSYİH) yüzde 2’si seviyesine çıkarmalarını istiyor.

ABD’nin 2018’deki savunma harcamaları ise NATO’nun toplam savunma harcamalarının yaklaşık yüzde 70’ini oluşturuyor.

Öte yandan Trump, iki gün sürecek NATO Zirvesi’nin ardından 16 Temmuz’da Finlandiya’nın başkenti Helsinki’de Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bir araya gelecek.