Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Trump, Asya turu öncesi Havai eyaletine gitti | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD Başkanı Donald Trump, Doğu Asya zirvesine katılmak ve ABD ile askeri ve siyasi işbirliği olan Asya ülkeleri liderleriyle görüşmeler gerçekleştirmek üzere başlatacağı Asya turu öncesi, Hawai adalarına gitti.

Trump, Havai ziyareti kapsamında, eyalet yöneticileriyle ortak basın toplantısı düzenleyerek, Pearl Harbor saldırısının gerçekleştiği, Oahu adasındaki USS Arizona Memorial anıtını ziyaret edecek.

Havai adasına 7,5 saatlik uçak yolculuğu öncesi uçakta gazetecilere açıklamalarda bulunan Trump, yolculuğunu Filipinler’de gerçekleştirilecek büyük öneme sahip Doğu Asya Zirvesi’nin ilk gününe katılmak için gerçekleştirdiğini söyledi.

Trump, Doğu Asya Zirvesi’ne katılacak

Trump, Asya turunun son gününde, 14 Kasım günü Filipinler’in Başkenti Manila’da düzenlenecek Doğu Asya Zirvesi’ne katılacak.

Daha önce sadece zirveye katılacağı bildirilen ABD Başkanı, zirve öncesi Japonya’ya bir ziyaret gerçekleştirdikten sonra buradan Güney Kore’ye geçecek. Trump, ayrıca, Çin, Vietnam ve Filipinler’e de ziyarette bulunacak.

Yolculuk öncesi Washington’da bir açıklama yapan Trump, “Büyük bir yolculuğa çıkmak üzere olduğumuzu biliyoruz. Duruma öyle bakıyoruz” diyerek, Filipinler’de bir gün daha fazla kalabilmek için programını uzattığına işaret etti.

Trump, açıklamasında, “Ticaret ve Kuzey Kore üzerine konuşacağız. Birçok insana ve devlete yardım götüreceğiz. Ne olacağını göreceğiz ama ben bu yolculuğun başarılı bir yolculuk olacağını düşünüyor. İyi niyetlerimiz var” şeklinde konuştu.