Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Trump, Beyaz Saray’daki ilk yılında Twitter’ı nasıl kullandı? | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Beyaz Saray’da bir yılı dolduran Başkan Donald Trump’ın en popüler sosyal medya platformu olan Twitter’ı eski Başkan Barack Obama’dan daha etkin kullandığı net bir şekilde ortaya çıktı.

Birkaç yabancı gazete ve web sitesi, Trump’ın bir yıl içinde paylaşmış olduğu tweetleri analiz etti.

BBC’de yer alan habere göre, Trump ilk bir yılı içerisinde toplam 2 bin 608 tweet paylaştı.

Analizlere göre, Trump, tweetlerinin yüzde 32’sini en sevdiği TV şovu olan Fox and Friends’in yayında olduğu saatler olan sabah 06.00-09.00 saatleri arasında paylaştı.

Trump, göreve geldiğinin dördüncü gününde Twitter üzerinden medyaya saldırıya geçerek, Fox News ve CNN’e eleştirilerde bulundu.

BBC’ye göre, Trump’ın sert bir üslup kullandığı tweetlerinin çoğunda en belirgin hedef medyaydı.

ABD Başkanı 196 tweeti ile asparagas haberleri ima ederek ana akım medyayı kınarken, 147 tweeti ile de, belirli medya kurumlarından bahsetti.

Trump, Twitter hesabından, kendisini ‘CNN ile güreşirken’ gösteren montaj bir videoyu da paylaştı. Trump, videoda, CNN logosu yüzüne montajlanmış bir adamı dövüyordu.

12 dakikada 6 tweet

ABD Başkanı’nın medyaya Twitter saldırısının zirvesi, 12 dakikada 6 tweet attığı 28 Mayıs’ta gerçekleşti.

Trump, başkan seçilmesinin ardından damadı ve danışmanı olan Jared Kushner’ın Rus yetkililerle gizlice haberleşmesi konusunda iddiaları ‘yalan haber’ olarak nitelendirdi.

Hillary Clinton hakkında 79 tweet

Trump, eski Başkan Barack Obama’ya yönelik 100 tweet paylaşırken, 79 tweetinde de Başkanlık seçimlerinde Demokrat Parti adayı olan rakibi Hillary Clinton’a seslendi.

214 tweetinde Beyaz Saray yetkilileri gibi grup veya şahısları tebrik eden Trump, 140 tweette ise kendisini eleştirenlere saldırdı.

Voice of America, Trump’ın en önemli tweetlerini genellikle haftasonları, Beyaz Saray’daki yatak odasından paylaştığını bildirdi.

En az 10 Retweet

Voice of America, Trump’ın, 20 Mayıs’taki Riyad ziyareti ve Kuzey Kore lideri Kim Jong-un hakkında takipçilerin paylaştığı en az 10 tweeti de Retweet yaptığını belirtti.

CBS News ise, Trump’ın, Twitter’ı siyasi görevlerinin deklarasyonu için kullandığını ifade etti.

Twitter’da 47 milyon takipçisi bulunan Trump, şimdiye kadar toplam 36 bin 836 tweet paylaştı.