Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Trump, Birliğin durumu konuşmasında siyasetçilerden destek istedi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD Başkanı Donald Trump, Cumhuriyetçi ve Demokrat partilileri farklılıkları bir kenara koyarak anlaşma zemini aramaya çağırdı. Yasama çalışmalarını artırmak üzere iki partiden de destek arayışına giren Trump, Birliğin Durumu konuşmasında sonuca ulaşmak için birliğe ihtiyaç duyulduğunu vurguladı.

Trump, Beyaz Saray’daki bir yıllık görev süresini doldurmasının ardından yaptığı ilk Birliğin Durumu konuşmasında başta Kuzey Kore olmak üzere yönetimin karşılaştığı güvenlik sorunlarına değindi. Ekonominin son bir yıldaki karnesine ilişkin açıklamalarda bulunarak mevcut göç düzenlemelerine yönelik de eleştiride bulundu.

ABD Başkanı, Washington’ın rakipleri karşısında zayıf düşmemeye ve özellikle nükleer balistik füzeleriyle ABD topraklarını tehdit eden Kuzey Kore de dâhil “haydut rejimlere” dair uyarıda bulundu. “Dünya çapında haydut rejimler ve terörist gruplarla karşı karşıyayız. Özellikle de Çin ve Rusya gibi rakipler çıkarlarımızı, ekonomimizi ve değerlerimizi tehdit ediyor” ifadesini kullandı.

ABD Başkanı konuşmasında Kuzey Kore’nin nükleer hırsına değinirken Kongre’den nükleer silahlarının modernleştirilmesi, yeniden inşa edilmesi ve olası bir savaşa karşı savunma gücünün artırılması için gereken askeri bütçenin onaylanmasını istedi.

Guantanamo Cezaevi’nin açık kalacağını belirten Trump “Savunma Bakanı Mattis’e, askeri gözaltı politikamızı gözden geçirme ve Guantanamo Körfezi’ndeki cezaevlerimizi açık tutma talimatı verdiğim kararnameyi imzaladım” ifadesini kullandı. Trump’ın cezaevlerini açık tutma yönündeki arzusu, eski ABD Başkanı Barack Obama’nın Guantanamo Cezaevi’ni kapatma girişiminden tamamen koptuğu olarak yorumlandı.

Trump’a Çin’den cevap gecikmedi

Pekin’den yapılan açıklamada, Trump’ın Rusya ve Çin’i ABD’nin çıkarlarına, ekonomisine ve değerlerine meydan okuyan rakipler olarak nitelemesi eleştirildi. ABD’ye Soğuk Savaş zihniyetini terk etme çağrısı yapıldı. Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying, “Çin ile olan ortak hedeflere karşılıklı saygı çerçevesinde yaklaşmak için ABD’nin Soğuk Savaş zihniyetini terk ederek anlaşmazlıklarımızı uygun bir şekilde yöneteceğini ve Çin-ABD ilişkilerinin istikrarlı gelişimini koruyacağını umuyoruz” açıklamasında bulundu.

ABD’li yetkililer, geçtiğimiz haftalarda, ABD’nin Çin ve Rusya gibi büyük güçlerle yarıştığına dair açıklamalarını yinelemişti.

Çin Başbakanı Li Keçiang da Trump’ın konuşmasına cevaben “ABD ve Çin’in ortak çıkarları, bizim farklılıklarımızdan ve anlaşmazlıklarımızdan çok daha önemli” ifadelerini kullandı. İngiltere Başbakanı Theresa May ile gerçekleştirdiği görüşmenin ardından açıklama yapan Keçiang, ABD ile devam eden ilişkilerinin tüm dünyanın çıkarına olduğunu söyledi. Keçiang, “Çin, ABD ile birlikte çalışacağını umuyor. Ve bu ilişkiye olumlu ve kapsamlı bakmaya devam ediyor” dedi.

Trump’ın Ortadoğu açıklamaları

Konuşmasında İran’a da değinen Trump, ABD’nin özgürlük mücadelesinde cesur İran halkıyla beraber olduğunu vurguladı. “İran halkı yolsuzluk yapan diktatörlerine karşı ayaklandığında sessiz kalmadım” diyen Trump, ABD Kongresi’nden İran’ın nükleer programına dair imzalanan yıkıcı anlaşmanın temel sorunlarını çözmelerini istedi.

Konuşmasında Irak ve Suriye’de DEAŞ’a karşı yürütülen mücadeleye de yer veren Trump “Halen yapılacak çok iş var” ifadesini kullandı.

ABD – Kuzey Kore gerilimi

ABD Başkanı, Kuzey Kore krizine dair de ayrıntılı açıklamalarda bulundu. Trump, Pyongyang tarafından yöneltilen tehditlere değinerek, “Kuzey Kore’nin acımasız diktatörü gibi halkın ezildiği başka bir rejim yok. Kuzey Kore’nin pervasızca nükleer füze bulundurma çabası çok yakında topraklarımızı tehdit edecek bir düzeye ulaşabilir. Bunu engellemek için en üst düzeyde baskı uyguluyoruz. Bu tehditlerin niteliğini anlamamız için Kuzey Kore rejiminin kötü karakterini görmemiz yeterli. Zayıflık savaşa götüren en kesin yoldur” dedi. Trump, Pyongyang’a nükleer silah edinme konusunda izin veren eski yönetimlerin hatalarını tekrarlamayacağına dair de söz verdi.

ABD Başkanı, Kuzey Kore Lideri Kim Jong-un ile girdiği tehlikeli söz savaşının ardından oluşturduğu strateji hakkında ise bilgi vermedi. Trump daha önce yaptığı a.oklamalarda Kim Jong-un’u herhangi bir saldırısı durumunda Kuzey Kore’yi tamamen yok etmekle tehdit etmiş ancak daha sonra diyaloga hazır olduğunu söylemişti.

Sayfalarında Kore Yarımadası’nda yaşanan gerilimlere ilişkin tartışmalara yer veren Washington Post gazetesi, aylardır süren spekülasyonlardan sonra Beyaz Saray’ın profesör ve diplomat Victor Cha’yı Güney Kore’ye elçi olarak atamamaya karar verdiğini yazdı. Karar, Trump’ın Kuzey Kore’ye stratejik eleştirisi olarak yorumlanırken söz konusu adımın anlaşmazlığı daha fazla derinleştirmemek adına atılan önleyici bir hamle olduğu belirtildi.

Washington Post’un yayınladığı makalede Stratejik ve Uluslararası Çalışmalar Merkezi danışmanı Victor Cha, “Kuzey Kore tehditleri gerçektir ve benzeri görülmemiştir. Ancak bu yanıt Trump yönetimindeki bazı yetkililerin önleyici askeri darbe konusunda verdiği bir öneri değil. Bu darbe, ezici olsa bile yalnızca Kuzey Kore’deki füze ve nükleer programı ertelemeye yarayacak” ifadelerine yer verdi.

Birçok gözlemci, Washington’ın söz konusu askeri seçeneği ciddiye aldığı görüşünü belirtti. Gözlemciler, nükleer bir savaşa dönüşebilecek bu tür bir stratejinin tehlikeleri konusunda Twitter üzerinden uyarıda bulundu.

Trump, Pyongyang hakkındaki görüşlerini desteklemek için, Kuzey Kore’de gözaltına alınan ve ülkesine döndükten sonra haziran ayında ölen ABD’li öğrenci Otto Warmbier’in ailesini Kongre’ye davet etti. Fred ve Sindy Warmbier ile görüşen ABD Başkanı, “Dünyamıza yönelik tehdide tanıksınız. Gücünüz bizim ilham kaynağımız” dedi. Trump ayrıca Kuzey Kore’den kaçarak Güney Kore’ye sığınan ve diğer kaçaklara da yardımda bulunan Ji Seung-hoo’ya da dikkat çekti.

Trump’tan ekonomi açıklaması

ABD Başkanı’nın gündeminde ekonomi de vardı. Trump, konuyla ilgili yaptığı açıklamada ekonomideki başarılarına değindi. Vergi reformunun faydalarına dikkat çeken Trump, “Borsa arka arkaya rekorlara imza attı. Yıllardır kurumlarda ve icraatlarda başarısız olmuştuk. Ancak bugün ABD geri döndü” dedi. Alt yapıyı modernize etme çalışmalarına da dikkati çeken ABD Başkanı, “Ülke çapında yeni yollar, köprüler, demiryolları ve kanallar inşa edeceğiz” ifadelerini kullandı. Trump ayrıca eskiyen ulaşım ağlarını yenilemek ve geliştirmek için ABD Kongresi’ne en az 1,5 trilyon dolarlık yatırım planını destekleme çağrısı yaptı.

Trump’ın göçmen politikaları

Birliğin Durumu konuşmasında açık sınırların uyuşturucu tacirlerinin sızmasına izin verdiğini de söyleyen Trump göç politikasını güçlendirmeye yönelik kararlılığını yineledi. Milyonlarca düşük ücretli işçinin yoksul ABD’lilerle rekabet etmesine izin verildiğini söyleyen Trump, “Bundan daha kötüsü birçok masum hayat yok oldu” ifadesini kullandı. Konuyla ilgili “Hayalperestler” olarak adlandırdığı kesimlere de sert çıktı. Meksika sınırına duvar inşa edilmesi karşılığında 1.8 milyon göçmene belge talep edilmeksizin vatandaşlık yolunun açılabileceğini söyledi.