Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Trump BM’deki bürokrasiyi eleştirdi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’na (BMGK) ilk kez katılan ABD Başkanı Donald Trump, BM’nin yüksek harcamalarını ve bürokrasiyi eleştirdi. Trump bu durumu düzeltmek için bütün üye devletleri destek olmaya çağırdı.

Trump 10 maddeden oluşan BM’de reform deklarasyonu toplantısında yaptığı konuşmada“ Son yıllarda BM kötü yönetim ve bürokrasi sebebiyle gerçek gücüne ulaşamamıştır. BM bürokrasiye daha az insanlara daha fazla odaklanmalıdır” dedi.

67 ülkeye imza çağrısı

Trump’ın bu deklarasyonu, kendisini dinleyen 126 devletin cumhurbaşkanları, başbakanlar, üst düzey yöneticileri tarafından kabul görmüştü. Ardından ABD’nin BM Büyükelçisi Nikki Haley, bu deklarasyona imza atmayan 67 ülkeye imza çağrısında bulundu.

Öte yandan BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, BM’nin kurumlar için daha az, halklar için daha fazla çaba sarf edeceği sözünü verdi.

Trump, pek çok devlet temsilcisi önünde yaptığı konuşmada şunları söyledi: “ Son yıllarda BM kötü yönetim ve bürokrasi ve gereğinden fazla harcama yapması sebebiyle gerçek gücüne ulaşamamıştır. BM ukdesinde çalışan devasa kadrosuna yapılan yatırımla uyumlu bir sonuç da alınamamaktadır.” Trump aynı zamanda BM’yi insanlara yatırım yapmasını, bürokrasiyi azaltmasını ve işe yaramayan eski yöntemleri terk etmeye çağırdı. Ayrıca “hiçbir üye ülkenin omuzlarına adil olmayan bir yük binmesine izin verilmemelidir” dedi.

Trump, BM Güvenlik Kurulu’nun geçen hafta, Kuzey Kore’nin nükleer füze faaliyetlerini sürdürmesine yönelik yaptırımların sertleştirilmesi kararını da övdü. Trump kendisinin bürokrasinin azaltılmasını savunan fikirlerini paylaşan BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’ten de övgüyle bahsetti.

BM’e her zaman sert eleştirilerde bulunan Trump, kurumun eski alışkanlarını bırakıp barış ve güvenliği sağlamak için daha güçlü bir idareyle çalışmasını istediğini belirtti. ABD Başkanı tüm eleştirilerine rağmen BM’in dünyanın her yerinde barış ve güvenliği sağlamak için göstereceği çabalara ortak olacağını vurguladı.
Fransa tereddüt içindeydi

ABD, BM’ye üye olan tüm devletlerden reform deklarasyonuna imza atmalarını isterken Fransa imzayı attığı son ana kadar tereddüt içindeydi. Pek çok ülke de BM’deki reform talebine razı değildi. ABD, Ağustos ayında aralarında Berlin ve Londra’nın da olduğu 15 başkenti BM’ye reform konusunda ikna etmeyi başardı. Ancak Roma ve Paris bu konuda destek vermedi. BM’yi daha etkin kılmak için istenen deklarasyon nihai şeklini aldıktan sonra dün açıklandı.

ABD’nin bütçeye katkısı yüzde 40 oranında

Trump’ın seçim çalışmalarında BM’i insanların bir araya gelip eğlenceli vakit geçirdikleri bir kulübe benzetmişti. BM’yi bütçe kesintisine çağırmıştı. ABD, BM’e en fazla mali destek sağlayan bir ülke. Barışın sağlanmasıyla ilgili bütçeye katkısı 7.3 milyar dolarla yüzde 28,5 iken, operasyonel bütçeye katkısı 5.4 milyar dolar.

Bazı diplomatlar ABD’nin Mülteci Yüksek Komiserliği’ne katkısını yarıya indirse bu alanda çalışılamayacağını söylüyorlar ki Fransız Gazeteciler Ajansının bildirdiğine göre ABD’nin bu konuda bütçeye katkısı yüzde 40 oranında.

Öte yandan ABD’nin BM büyükelçisi Nikki Haley yaptığı basın açıklamasında “ Tek bir ağızdan konuşursak daha güçlü olacağız” dedi. Haley, ABD’nin ıslah deklarasyonu BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in yapacağı etkinliklere ivme kazandırdı.

Uluslararası sorunlar ele alınacak

Bugün, genel kurul toplantısında, Amerika, Fransa, Fas ve Türkiye devletlerinin liderleri konuşacaklar. Burada Kuzey Kore ve iklim değişikliği gibi sert tartışmalar altında uluslar arası sorunlar ele alınacak. ABD Başkanı Donald Trump’ın konuşmasında Kuzey Kore’nin provakasyonlarına değineceği ve Kuzey Kore’nin silahsızlandırılması için daha fazla baskı yapılmasını isteyeceği beklentisi hâkim.