Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Trump, Brunson’ı Beyaz Saray’da kabul edecek | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD’li rahip Andrew Brunson dün akşam, ABD’ye dönmek üzere Almanya’ya doğru yola çıktı. ABD Başkanı Donald Trump tarafından Beyaz Saray’da kabul edilecek olan Brunson, iki yıl tutukluluk süresinin ardından dün Türkiye’de çıktığı mahkeme tarafından serbest bırakıldı.

ABD’li rahip Andrew Brunson’ın avukatı İsmail Cem Halavurt, AFP’ye yaptığı açıklamada tutuklanmasıyla Ankara ve Washington arasında diplomatik krize neden olan müvekkilinin İzmir’deki Adnan Menderes Havalimanı’ndan askeri bir uçakla ayrılarak Almanya’da ABD’ye ait olan Ramstein Hava Üssü’ne gideceğini belirtti. Brunson’ın Almanya’da başka bir uçağa binerek ülkesine gitmesinin beklendiğini ifade etti.

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada, Brunson’ın Türk hava sahasından çıktığı ve bugün öğleden sonra Washington yakınlarındaki Andrews Hava Kuvvetleri Üssüne ulaşacağı bilgisi verildi.

ABD Başkanı bu haberi memnuniyetle karşılayarak rahip Brunson’ı Beyaz Saray’da kabul edeceğini açıkladı.

Trump, seçim mitingine katılmak üzere gittiği Ohio eyaletinin Cincinnati şehrinde gazetecilere yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“İyi bir haberimiz var. Papaz Andrew Brunson, Türkiye’den uçağa bindi. Bildiğim kadarıyla iyi bir durumda. Büyük bir ihtimalle kontroller için Almanya’da duracak. Çok büyük bir ihtimalle cumartesi günü Oval Ofis’te olacak. Bunun herhangi bir durumla ilgisi yok. Herhangi bir anlaşma yapmadık.”

Rahip Brunson’ın serbest bırakılmasının ardından ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Ankara’dan diğer ABD vatandaşları ve Türkiye’deki ABD’ye ait diplomatik misyonlarda çalışan Türklerin de bir an önce serbest bırakılmasını talep etti.

Pompeo, resmi Twitter hesabından yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Rahip Brunson nihayet ABD’ye döndü. Brunson ve ailesinin çektiği uzun çile sona erdi. Türk hükümetinin, ABD vatandaşları ve ABD Dışişleri Bakanlığı yerel personelini hızla serbest bırakmasını umuyoruz. Bugün ABD için muhteşem bir gün. Bir vatandaşımız daha serbest bırakıldı. Dünya, ABD Başkanı ve Dışişleri Bakanlığı’nın haksız bir şekilde hapsedilen ve gözaltına alınan tüm ABD’li vatandaşları evlerine geri getirmek için sıkı bir şekilde çalışmaya devam edeceğini bilmelidir.”

Washington, Ankara’dan geçten şubat ayında ‘silahlı terör örgütüne üye olma’ suçundan 7 buçuk yıl hapis cezasına çarptırılan Türk-Amerikan çifte vatandaşı olan NASA çalışanı Serkan Gölge’nin serbest bırakılmasını talep ediyor. Gölge’nin cezası geçen eylül ayında 5 yıla düşürülmüştü.

Ankara ayrıca Türkiye’de ABD diplomatik misyonunda görev yapan iki Türk diplomatı da hapis cezasına çarptırmıştı. Söz konusu şahıslardan biri olan ABD Adana Konsolosluğu’nda görevli Hamza Uluçay, yargılandığı davanın dünkü duruşmasında tahliye edilmedi.

Ankara, ABD yargısının Halk Bank Genel Müdür Yardımcısı Hakan Atilla’yı İran’a uygulanan yaptırımların ihlaline yardımcı olmak suçundan 32 ay hapis cezasına çarptırmasına öfkeli.

Halk Bankası’nın büyük bir para cezasıyla karşı karşıya ihtimali var. Basında yer alan haberlere göre Ankara attığı adımlarla söz konusu dosya üzerinde anlaşmaya varmak istiyor.