Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Trump, Çin ile ‘çok yakında’ anlaşmak istiyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Washington/Şarku’l Avsat

ABD Başkanı Donald Trump Arjantin’deki G-20 zirvesinden bir hafta önce Çin ile çok yakında ticaret anlaşması yapabileceğini ve ithal Çin mallarına ilave gümrük vergisi getirilmesinin gerekli olmadığını söyledi.

Trump, “Çin bir anlaşmaya varmak istiyor. Bize yapmaya niyetli oldukları şeylerin listesini gönderdiler ve bu uzun bir listeydi” diye konuştu.

Çin’in sunduğu şartların henüz ABD için kabul edilebilir olmadığını ifade eden Trump, buna rağmen görüşmelerin iyi gittiğini, yakında anlaşmaya varılabileceğini söyledi.

İki lider bir araya gelecek

Trump, 30 Kasım-1 Aralık’ta Arjantin’de düzenlenecek G- 20 zirvesinin oturum aralarında Çinli mevkidaşı Şi Cinping ile bir araya gelecek.

Ayrıca Trump, iki ülke arasında ticareti daha dengeli hale getirecek bir anlaşmaya varılabileceği konusunda iyimser olduğunu ifade etti. ABD Başkanı, Pekin’i fikri mülkiyeti çalmak gibi yasadışı ticaret uygulamaları nedeniyle suçlarken, Çin Dışişleri Bakanlığı, Pekin yönetiminin ABD’nin ticaret açığının 200 milyar dolar azaltılması için bir paket önerdiği iddialarını yalanladı.

Trump, Çin ile ABD ticaret açığı geçen yıl 375 milyar dolara ulaştıktan sonra 200 milyar dolar azaltılmasını istemişti. Trump, Çin’i iki ülke arasındaki ticareti daha dengeli hale getirmeye zorlamak için, çeliğe yüzde 25, alüminyuma yüzde 10 vergi uygulamak gibi birçok önlem aldı.

Trump: Ek gümrük vergisi uygulamasına hazırız

Trump, Cuma günü yaptığı açıklamada ilk defa Çin’e yönelik ilave gümrük vergisi getirme ihtimalinin olmadığını söyleyerek, “250 milyar dolar Çin malına gümrük vergisi uyguladık. Ek ürünler için 267 milyar dolar değerinde gümrük vergisi uygulamaya hazırız. Ancak bunu yapmayabiliriz” dedi.

Trump, Pekin tarafından sunulan listede 142 ürün bulunduğunu ve bunların çok fazla olduğunu söyledi.

Beyaz Saray ekonomi danışmanı Larry Kudlow Salı günü Çin ile mevcut ticaret krizini çözme olasılığına değinerek, bu ticaret anlaşmazlığının bu ayın sonunda Arjantin’de yapılması planlanan G20 zirvesinin gündeminde olacağını vurguladı.

Ancak Trump’ın açıklamaları ABD Ticaret Bakanı Wilbur Ross’un yorumlarıyla çelişiyor.

Cuma günü Trump’tan birkaç saat önce konuşma yapan Ross, yıl sonuna kadar Pekin ile anlaşmaya varmanın imkansız olduğunu ifade ederek, “Ocak ayı sonuna kadar resmi bir anlaşmaya varamayacağız” diye konuştu.

Trump’ın açıklamalarından sonra New York Menkul Kıymetler Borsası, özellikle ABD ve Çin devleri arasındaki ticaret savaşının sonuçlarından korkan yatırımcılar konusunda gelişme kaydetti.

Çok sayıda analist, anlaşmaya varılması durumunda New York Menkul Kıymetler Borsası’nın sıkıntılı haftaların ardından performansın artmasına izin vereceğine inanıyor.

Ancak borsadaki gelişme, CNBC Finans ağının, Beyaz Saray’daki kaynakların yakında bir anlaşma yapılmayacağını ve yakın zamanda anlaşma yapılmasının sadece Trump’ın iyimser yaklaşımı olduğuna ilişkin açıklamasını aktarmasının ardından hızla geriledi.

Çin ekonomisinin durumu

Çin ekonomisinde özellikle Pekin’in borcunda artış görülmesi ve Çin Yuanı’nda gerileme yaşanması konusunda bazı zayıflıklar görülmeye başlandı.

Trump Cuma günü, Çin ekonomisini istikrarsızlaştırmayı amaçlamadığını vurgulayarak, “Onların rahat bir durumda olmasını istiyorum” dedi.