Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Trump’tan Çin’e karşı yeni hamle | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD ile Çin arasında devam eden ticaret savaşlarında yeni iddialar ortaya atılmaya devam ediyor.

Washington Post gazetesinin haberine göre, ABD Başkanı Donald Trump, ‘haksız’ uygulamalarda bulunmakla suçladığı Çin ile ticari durgunluğun yaşandığı bir dönemde, Çin’den ithal edilen 200 milyar dolar değerindeki ürünlere yüzde 25 oranında ek gümrük vergisi uygulamayı planlıyor.

Trump’ın bu hamlesi Washington’un çamaşır makineleri, güneş panelleri, çelik, alüminyum gibi toplam 34 milyar dolar değerindeki Çin ithalat ürünlerine yönelik ek gümrük vergileri uygulamasının ardından geldi. Bununla birlikte Washington tarafından 10 Temmuz’da ek gümrük vergileri uygulanacak 200 milyar dolarlık Çin ithalat ürünlerinin listeside açıklandı.

Bu listede balık, lastik, kağıt ve kimyasal ürünler de bulunuyor. Bunun yanı sıra Washington, yüzde 10’u eylül ayından itibaren olmak üzere yüzde 25’lik yeni bir ek gümrük vergisi daha uygulayabileceğini açıkladı.

ABD-Çin görüşmeleri devam ediyor

Bloomberg’in edindiği bilgilere göre, ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin ve Çin Devlet Başkanı Yardımcısı Liu He’nin temsilcileri, müzakereleri sürdürme yolları bulmak için görüşmelerde bulunuyorlar.

“Baskı ve şantaj asla işe yaramayacak”

Öte yandan Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Shuang, bugün yaptığı açıklamada, “Çin’e yönelik baskı ve şantajın asla işe yaramayacağını” söyledi. Gazetecilere açıklamalarda bulunan Shuang, “ABD şuan ki durumu daha da şiddetlendirmek için harekete geçerse, meşru hak ve menfaatlerimizi savunmak üzere gerekli önlemleri alırız” ifadelerini kullandı.

Washington, 2017 yılında 376 milyar dolara ulaşan Pekin ile olan ticaret açığını düşürme konusunda kararlı görünüyor. Bu devasa dış ticaret açığının yanı sıra Washington, Pekin’i fikri mülkiyet haklarını ‘çalmak’, gümrük engelleri kurmak ve ABD şirketlerini Çinli şirketlere teknoloji transferi yapmaya zorlamakla suçluyor.

Bununla birlikte ABD Başkanı Trump, geçtiğimiz aylarda Çin’in 2017’de toplam 500 milyar doları bulan ithalatına cezai gümrük vergisi uygulamakla tehdit etmişti.