Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Trump, Çin’den Kuzey Kore sınırındaki denetimi artırmasını istedi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD Başkanı Donald Trump dün yaptığı açıklamada, Çin’e, Kuzey Kore lideri Kim Joung-Un ile nükleer silahlara dair anlaşma imzalanana kadar Pyongyang yönetimi ile olan sınırındaki denetimini artırması yönünde çağrıda bulundu.

Trump ile Kim Joung-Un arasında, 12 Haziran günü Singapur’da bir zirve planlanırken, Pyongyang yönetimi, ABD’nin tek taraflı olarak nükleer silahlardan vazgeçmesini istemesi nedeniyle zirveden çekilme tehdidinde bulunmuştu.

Twitter hesabı aracılığıyla konuya ilişkin açıklama yapan Trump, “Nükleer silahlar hususunda anlaşmaya varana kadar Çin’in Kuzey Kore sınırında güçlü durması lazım” ifadelerini kullandı. ABD Başkanı ayrıca, Pekin yönetiminin Pyongyang’a yönelik yaptırımlarını hafifletmiş olabileceğine dikkat çekti.

Kilit ülke Çin

Trump açıklamasında, Çin-Kuzey Kore sınırında son zamanlarda boşluklar olduğunu ve sızma durumlarının fazlalaştığını belirtirken, “Kuzey Kore’nin başarılı bir ülke olmasını istiyorum ancak anlaşmadan sonra” değerlendirmesinde bulundu.

Çin, Kuzey Kore’nin en büyük ticari ortağı olarak biliniyor. Trump, Pekin’den birçok defa Pyongyang’a nükleer silah programını durdurması için baskı kurmasını istemişti.

Trump: Kuzey Kore çok zenginleşecek

ABD ile Güney Kore’nin askeri tatbikat başlatmasını protesto eden Kuzey Kore yönetimi, son olarak Güney Kore ile gerçekleştirilen müzakerelerden çekildiğini ilan etmişti. Singapur’da düzenlenmesi beklenen Trump-Kim Joung zirvesinin gerçekleştirilme ihtimali azalırken, Trump, zirvenin başarılı olması halinde Kuzey Kore liderinin büyük bir koruma elde edeceğine dair güvence verdi.

Trump, geçtiğimiz hafta gazetecilere yaptığı açıklamada, “Zirve başarılı olursa, Kuzey Kore lideri her zaman ülkesini yönetmeye devam edecek. Ülkesi çok zenginleşecek” dedi.