Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Trump, DEAŞ’lı tutuklulara ilişkin May’e baskıyı artırdı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Amerikalı haber kaynakları, Beyaz Saray ve Pentagon’un açıklama yapmayı reddetmesine rağmen Trump’ın İngiltere Başbakanı Theresa May’e Suriye’de tutuklanan iki DEAŞ unsurunun yargılanması ya da Pentagon’un Guantanamo’daki hapishanesine nakledilmesi seçeneklerini sunduğunu aktardı.

Adalet Bakanlığı’ndan yetkililer, DEAŞ’lıların mahkemeleri hakkında incelemelerde bulunan araştırmacıların ABD sivil mahkemelerinde tutuklu DEAŞ’lıların yargılanması hakkındaki görüşlerini reddetti. Söz konusu yetkililer, Adalet Bakanlığı’nın ABD güçlerinin tutukladığı her bir kişi için onay vermesini ve teröristlerin kaderinin Pentagon tarafından belirlenmesini istiyor.

Washington Post gazetesi dün yayımladığı haberde şu bilgileri verdi:

“Federal savcılar, sivil mahkemelerde kazanacaklarına ve teröristlerin cezalandırılacağına inanıyorlarsa Adalet Bakanlığı’ndaki yetkililer bu kişilerin hapis cezası alması ve cezalarının güvence altına alınması hakkında yeterli delilin bulunmadığını söyleyebilir. Ayrıca bu yetkililer, tutukluların serbest bırakılmasından da korkuyor.”

Gazete, Trump yönetimindeki üst düzey yetkililerin, 34 yaşındaki Gana asıllı İngiliz vatandaşı Alexanda Kotey’in ve 29 yaşındaki Sudan asıllı El Şafi El Şeyh’in İngiliz vatandaşlığından çıkarmasına rağmen söz konusu iki ismin yargılanmasından Londra’nın sorumlu olduğu konusunda ısrarcı olduğunu belirtti. Haberinde “Dışişleri Bakanlığı bu konuda Adalet Bakanlığı ve Savunma Bakanlığı’ndan farklı görüşte” ifadelerini kullandı.

Los Angeles Times gazetesinde yapılan değerlendirmede de şunlar aktarıldı:

“Adalet Bakanlığı ve Ulusal Güvenlik Bakanlığı ABD mahkemelerinin teröristleri serbest bırakmasından, ülkelerine gönderilmesinden ve ardından suçluların terör faaliyetlerini gönderildikleri ülkelerde sürdürmesinden korkuyor.”

Gazete ayrıca Guantanamo’da tutuklu olan bazı teröristlerin durumuna dikkat çekti.

DEAŞ’lılar tarafından öldürülen Amerikalıların aileleri ve akrabaları ise özellikle Suriye’de İslami hilafetin yükseldiği şu günlerde lobi kurdu. Avukatlar ve insan hakları örgütleri aracılığıyla sorunu çözmeleri için ABD’li yetkililere baskı yapmaya başladılar.

Dün, 2014 yılında DEAŞ tarafından öldürülen James Foley’in annesi Diane Foley, “Şimdiye dek ABD mahkemeleri tarafından DEAŞ’lılar hakkında sunulan hiçbir vaat tam anlamıyla yerine getirilmedi” diye konuştu.