Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Trump, Esed’e yönelik suikast emri iddialarını reddetti | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD Başkanı Donald Trump, tanınmış gazeteci Bob Woodward’ın kaleme aldığı kitapta geçen, Savunma Bakanı James Mattis’ten geçtiğimiz yıl Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed’e suikast düzenlemesini istediğine dair iddiaları reddetti.

Trump: Kitap aldatma ve kandırma üzerine

Trump, Twitter’dan yaptığı açıklamada, “Woodward’ın ‘Fear’ (Korku) adlı kitabındaki iddia, zaten daha önce Savunma Bakanı Mattis ve Genelkurmay Başkanı John F. Kelly tarafından yalanlanmıştı” ifadelerini kullandı. Başkan Trump ayrıca, Woodward’ın kitabının da ‘diğer tüm öykü ve alıntılar gibi’ halkı ‘aldatma ve kandırma’ üzerine kaleme alındığını ifade etti.

Bazı bölümleri dikkat çekici

Amerikan Washington Post gazetesinde bazı bölümleri kısmen yayımlanan Woodward’ın henüz piyasaya çıkmamış kitabında “Başkan Trump, Nisan 2017’de sivillere yönelik kimyasal saldırı düzenlenmesinin ardından Esed’e suikast düzenlenmesini istedi. Fakat Savunma Bakanı bu emri uygulamadı” ifadelerine yer verdi.

Mattis yalanladı

ABD Başkanı Trump’ın belirttiği gibi Savunma Bakanı Mattis’te daha önce verdiği bir demeçte, kitapta yer alan iddiaları reddetmişti.