Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Trump, eski CIA Başkanı’nın gizli bilgilere erişimini iptal etti | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD Başkanı Donald Trump, Obama dönemi eski CIA başkanı John Brennan’ın gizli belgelere erişim yetkisini kaldırdı.

Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Sanders, düzenlediği basın toplantısının başında, ABD Başkanı Donald Trump’ın eski CIA Direktörü John Brennan’ın izninin iptaline ilişkin yaptığı açıklamayı okudu.

Açıklamada, ” “Yürütmenin başı ve başkomutan olarak ülkenin gizli bilgilerini korumak için anayasal bir sorumluluğum var. Buna bu bilgilere kimlerin erişeceğini kontrol etmek de dahil. Eski CIA Başkanı John Brennan’ın erişimini iptal etmeye karar verdim. İstihbarat ve güvenlik kurumlarının eski başkanlarının, gizli bilgilere erişmesine hizmetlerinden sonra da, özel bir kavrayışları olabilecek konularda haleflerine öğüt verebilmeleri ve mesleki nezaket icabı devam eder. Bu gerekçelerin hiç biri Brennan’ın gizli bilgilere erişiminin sürmesini meşru kılmıyor.” ifadelerine yer verildi.

Sanders başka yetkililerin gizli belgelere erişiminin de gözden geçirildiğini söyledi. Bu kişiler arasında eski FBI Başkanı James Comey, eski Ulusal İstihbarat Başkanı James Clapper, eski CIA Başkanı Michael Hayden, eski Ulusal Güvenlik Danışmanı Susan Rice ve Mart ayında kovulan eski FBI Başkan Yardımcısı Andrew McCabe de var. Bu kişilerin ortak özellikleri, hepsinin Barack Obama’nın başkanlığı döneminde görev yapmış olması. Listedeki diğer isimler; kovulan FBI görevlisi Peter Strzok, FBI avukatı Lisa Page ve üst düzey Adalet Bakanlığı yetkilisi Bruce Ohr. Bu iki isimden en az ikisi Comey ve McCabe’in şu an gizli belgelere erişim yetkisi zaten yok.

Eski CIA yetkilileri ve diğer üst düzey güvenlik yetkililerinin gizli belgelere erişim izinlerini en azından belli bir süre için korumalarına genelde izin veriliyor. Böylece bu kişilerin haleflerine tavsiye vermeleri ve belli görevler üstlenmeleri mümkün oluyor.