Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Trump Facebook’u suçladı, Zuckerberg yanıt verdi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD Başkanı Donald Trump, Çarşamba günü sosyal paylaşım sitesi Facebook’u, kendisine karşı olmakla suçlayarak, suçlamayı reddeden Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg’i doğrudan bir açıklama yapmaya çağırdı. Zuckerberg, ABD seçimlerinde Rusya’nın etkisi olup olmadığı yönünde araştırma yapan ABD Kongresi ile geçtiğimiz haftalarda tam bir koordinasyon kuracağını açıklamıştı.

Facebook, Rusya tarafından bazı reklamlar vasıtasıyla yayınlanan siyasi mesajların içeriğini ABD Kongresi’ne teslim etmeyi kabul etmişti. AFP’nin belirttiğine göre, medya, bu mesajların anketlerde rakibinden üstün olan Demokrat aday Hillary Clinton’ı olumsuz etkilemek amacıyla Amerikalılar arasında çeşitli konularda politik gerilimler yaratmaya çalıştığı görüşünde.

“Facebook her zaman Trump’a karşı olmuştur”

Çarşamba günü Twitter aracılığıyla bir mesaj yayınlayan ABD Başkanı Trump, “Facebook her zaman Trump’a karşı olmuştur.” ifadelerini kullandı. Trump ayrıca, Washington Post ve New York Times gazetelerinin de kendisine karşı olduğunu hatırlatarak, “Gizli bir iş birliği mi var?” diye sordu.

“Pişmanım çünkü bu durum küçümsenmeyecek bir nitelikte”

Zuckerberg ise, “tüm fikirler için bir alan” olarak nitelendirdiği Facebook aracılığıyla bir mesaj yayınlayarak, “Trump, Facebook’un ona karşı olduğunu söylüyor. Liberaller Trump’a yardım ettiğimizi iddia ediyorlar. Her iki taraf da beğenmediği fikirler ve içeriklerden rahatsız oluyor.” dedi. Seçimlerden sonra Facebook’ta yayınlanan ve ABD Kongresi’ni etkilediği ihtimali olan yalan haber düşüncesine inanmadığını ve bu düşüncenin saçma olduğunu belirten Zuckerberg, “Pişmanım çünkü bu durum küçümsenmeyecek bir nitelikte çok önemli bir konu… Elimizdeki veriler, her zaman, insanların sesini duyurmada, adayların milyonlarca kişinin oy kullanmalarına, doğrudan iletişim kurmalarına olanak tanıdı ve etkileşimde büyük rol oynadığımızı kanıtladı” ifadelerini kullandı.

ABD Kongresi, Çarşamba günü Facebook, Twitter ve Google’ı, Rusya’nın seçimlere etki etme olasılığını araştıran bir soruşturma kapsamında ifade vermeye çağırmıştı.

“Memnun kalmadım”

Öte yandan Trump, Çarşamba günü özel ziyaretlerde vergi mükellefleri tarafından finanse edilen özel bir uçağı kullanmakla suçlanan Sağlık Bakanı Tom Price hakkındaki rahatsızlığını dile getirdi. Eski doktoru hakkında “Memnun kalmadım” ifadelerini kullanan Trump, konu hakkında kendisine yöneltilen “masraflar Price’tan kesilecek mi” şeklindeki soruya da “Göreceğiz” cevabını verdi. Başkan, “Konuyu inceliyorum ve incelemeye devam edeceğim. Şahsen ben bu durumdan memnun olmadığımı kendisine söyledim” dedi. Söz konusu olay, Price’ın ve hükümetteki bazı üyelerin kongre tarafından soruşturulduğu bir zamanda geldi.

Öte yandan Politico adlı sitenin yayınladığına göre, Price, vergi mükelleflerinin para kaynaklarından uçak kiralamış ve turistik bir adaya gitmiştir.

Gözlemciler ayrıca, Price’ın, Trump’ın, Barack Obama’nın sağlık sigortası reformlarını iptal etme çabalarının başarısızlığında rol oynadığına da inanıyor.