Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Trump, fil avını yasaklayan kanunun iptali kararını askıya aldı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD Başkanı Donald Trump, Zimbabve ve Zambiya’da spor amacıyla avlanan fillerin kalıntılarının toplanmasının yasaklanmasını ön gören yasanın iptaline ilişkin aldığı kararı erteledi.

Sosyal medya ağı twitter hesabı aracılığıyla açıklama yapan Trump, “Yasakla alakalı bütün konuları yeniden gözden geçirene kadar yasağın kaldırılması kararını askıya aldık” dedi.

Cumhuriyetçi Senatörler kararı eleştirmişti

Trump’ın, neden kararını değiştirdiğine dair henüz bir açıklama yapılmazken, Cumhuriyetçi Senatörler, Trump’ın yasağı kaldırma kararını eleştirmişti.

Cumhuriyetçi Parti Üyesi Ed Rueis, konuya ilişkin olarak, dün (Cuma) yaptığı açıklamada, “Yönetim bu kararı Zimbabve’de siyasi istikrar sağlanana kadar geri çekmeli” dedi.

Rueis, açıklamasında, “Filler sadece Afrika’daki büyük hayvanlardan ibaret değil aynı zamanda, terör örgütlerinin finans kaynaklarından biridir. Vahşice katledilen fillerin korunması kanunu sadece bir hayvanın korunması değil aynı zamanda ulusal güvenliğimizin de korunmasıdır” şeklinde konuştu.

ABD Balık ve Yaban Hayatı Kurulu, 2014’te Eski ABD Başkanı Barack Obama döneminde alınan, öldürülen fillerin kalıntılarının toplanmasının yasaklanmasına ilişkin kararı yeterli bilgiye dayanmadan alındığı gerekçesiyle kaldırmıştı.
Zimbabve’deki filler, ABD’nin türü tükenme altındaki canlılar listesinde bulunuyor.