Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Trump: Filistin’de en iyi yol iki devletli çözüm | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD Başkanı Donald Trump, Beyaz Saray’da göreve başladığından bu yana ilk kez Filistinliler ve İsrailliler arasındaki uzun süredir süregelen anlaşmazlık hususunda en iyi yolun iki devletli bir çözüm olduğunu dile getirdi.

Trump, Filistin topraklarını İsrail’in bir parçası olarak gören tek devletli bir çözüm de dahil olmak üzere, her iki tarafın ittifak ettiği şeyi destekleyeceğini söylüyordu.

Trump: İki devletli çözümü seviyorum

Trump, BM Genel Kurulu’nun New York’taki 73’üncü üst düzey toplantısında İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile görüşmelerde bulunarak, söz konusu görüşmelerde iki devlet fikrinin “daha iyi işlediğine” dair olan düşüncesini dile getirdi. Netanyahu ile fotoğraf çektirecekleri sırada, “İki devletli çözümü seviyorum. Bence daha iyi işliyor. Bu benim düşüncem. Siz farklı düşünebilirsiniz. Fakat ben öyle düşünmüyorum. İki devletli çözümün en iyi şekilde işlediğini düşünüyorum” dedi.

Henüz ilan edilmemiş olan Ortadoğu’daki barış planının önümüzdeki iki ila dört ayda sunulabileceği açıklamasında bulunan Trump, bunun için net bir tarih belirlemedi. Trump, “Bir şeylerin olacağına inanıyorum. Başkanlığımın ilk dönemi sona ermeden önce bunu gerçekleştirmek, benim hayalim” ifadelerini kullandı.

İran’a yaptırım kararı

Öte yandan Trump, şirketlerin İran’la ya da ABD ile birlikte olmak arasında seçim yapması gerektiğini söyleyerek Tahran’a yaptırım uygulama konusundaki kararlılığını yineledi.

“İranlılar, üzerinde gittikçe artan baskıların ışığında bana gelip benimle yeni bir anlaşma yapmayı isteyecekler” şeklinde konuşan Trump, Tahran ile yapılan nükleer anlaşma kapsamında Suriye ve Yemen’de neler olup bittiğine dikkat edilmesi gerektiğini belirtti.

Kuzey Kore-ABD ilişkileri

Kuzey Kore hakkında da açıklamalarda bulunan Trump, ABD Başkanı seçilmeseydi ‘milyonlarca insanın’ hayatını kaybedeceği bir savaşın olacağını söyledi.

ABD Başkanı, “Ben seçilmeseydim. Kendinizi bir savaşın içinde bulacaktınız. Bugün hiç kimse böyle bir şeyden bahsetmiyor. Oldukça iyi ilişkilere sahibiz. Kim Jong-un, benden memnun ben de ondan memnunum. Onun gerçekten bu işin sonlanmasını istediğini düşünüyorum. O da bir anlaşmaya varmayı istiyor ben de. Ancak oyuna zamanı gelince girmek istiyorum” şeklinde konuştu.

Kanada’nın görüşme teklifini Trump onaylamadı

Trump ayrıca, New York’taki BM Genel Kurulu’nun oturum aralarında Kanada Başbakanı Justin Trudeau ile görüşmeyi reddettiğini söylerken, Kanada’yı Kuzey Amerika Serbest Ticaret Anlaşması (NAFTA) çerçevesinde ABD’ye kötü muamele etmekle suçladı.

ABD Başkanı, “NAFTA’yı sevmiyorum. Onu hiç sevmedim. ABD için çok kötü bir anlaşma. Kanada ve Meksika açısından çok çok iyi. Ancak bizim için gayet kötü” şeklinde konuştu.