Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Trump, Flynn ile ilgili soruşturmanın durdurulmasını istemediğini duyurdu | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD Başkanı Donald Trump, dün FBI’ın eski başkanı James Comey’den Rusya ile ilişkiler konusunda talepte bulundu. Eski Ulusal Güvenlik Danışmanı Michael Flynn ile ilgili soruşturmayı durdurmasını asla istemediğini belirtti. Trump ayrıca ekibinin geçtiğimiz yıl yapılan seçimlerde Moskova ile işbirliği yapmadığı konusunda ısrarını sürdürdü.

Trum, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada “Comey’den Michael Flynn ile ilgili soruşturmayı bırakmasını asla istemedim” dedi. ABD Başkanı iddiaları reddederken ana akım medya kuruluşlarının Comey’in açıklamaları üzerinden haber yapmasını eleştirdi.

Ancak Trump’ın daha sonra yaptığı açıklama şaşkınlık yarattı. Trump Başkan Yardımcısı Mike Pence’in FBI’ya yalan söylediği için görevden alındığını belirtti. Yapılan yorumlar Trump’ın bu açıklamasının Flynn görevden alındığında Trump’ın eski danışmanın federal ajanlara yalan söylediğini bildiğine işaret ettiği yönünde.

Demokrat kanattan Temsilciler Meclisi’nde İstihbarat Komitesi üyesi Adam Chef, Trump’a yönelik, “Eğer bu doğruysa Flynn’ı görevinden almadan önce neden bu kadar bekledin? Yalanları kamuya açıklanana kadar neden hareket etmedin? Ve neden soruşturmadan vazgeçmesi için Comey’e baskı yaptın?” sorularını yöneltti.

Beyaz Saray yetkilileri tarafından New York Times gazetesine yapılan açıklamalara göre, ABD Başkanı Trump, Flynn’ın Eski Başkan Barack Obama’nın seçimlerin arka planında Moskova’ya yaptığı yaptırımların yanı sıra Rusya’nın Washington büyükelçisi ile yaptığı görüşmeye dair FBI’a yalan söylediği itirafına dikkat çekti.

New York Times’ın belirttiğine göre konuya dair bilgi veren iki kişi, tweetin Trump’ın kişisel avukatı John Dawood tarafından atıldığını ve kullanılan uygunsuz dil sebebiyle Beyaz Saray yetkililerinden özür dilendiğini duyurdu.

Comey’den yapılan açıklamada Flynn’ın Mayıs ayında görevden alınmasından bir gün sonra Trump’ın eski güvenlik danışmanıyla ilgili soruşturmanın durdurulmasını talep ettiği belirtildi. Ancak Beyaz Saray’ın Flynn’ın Rusya büyükelçisiyle yaptırımlar konusuna dair tartışmaları hakkında yalan söylediğini Adalet Bakanlığı aracılığıyla öğrenmesinden ve Trump’ın Flynn’ı görevden almak için 18 gün beklemesinden sonra birçok soru gündeme geldi.

Trump, Rusya’nın müdahalesiyle ilgili soruşturma kapsamında Comey’in de görevden alındığını belirtti. Ancak bu hareket beklemedik sonuçlar doğurdu. Öyle ki Adalet Bakanlığı, Robert Mueller’i özel savcı olarak atamaya karar verdi. Mueller, ticari işlemler dosyasını açmak için Trump’In Rusya ile muhtemel işbirliğinin sınırlarını aşarak soruşturmayı durdurmaya çalışıp çalışmadığı konusunu ele aldı.

Ardından Trump, Rusya’nın ABD’deki başkanlık seçimlerine müdahale ettiği iddiasına ilişkin soruşturmadan el çektirilen eski ajan Peter Strzok ile ilgili paylaşımlarda da bulundu.

Strzok’un, “Hillary Clinton’un dışişleri bakanıyken özel elektronik posta hesabını, resmi yazışmalarda kullandığına” ilişkin soruşturmada da görevli olduğunu hatırlatan Trump, “Kusurlu FBI ajanının Clinton soruşturmasındaki rolü inceleme altında. Clinton soruşturmasını yürütürken Clinton’un paraları görevdeki başka bir FBI ajanının eşine gidiyordu” paylaşımında bulundu.

ABD’deki medya organları eski FBI ajanı Peter Strzok’un Trump karşıtı mesajları sebebiyle soruşturmadan alındığını haberleştirmişti.

Trump, Adalet Bakanlığı’nın Clinton’un soruşturmasına yoğunlaştığını yineledi. Bu bağlamda, “Ülkemizin büyük bir bölümü, Adalet Bakanlığı’nın Hillary Clinton hakkında ne karar vereceğini merak ediyor” ifadesini kullandı.

Cumartesi günü New York’a giden Trump, ekibinin Moskova’yla birlikte seçim planı yapmadığını yineledi. ABD Başkanı, “Herhangi bir işbirliği yok. Bu yüzden son derece mutluyuz” şeklinde konuştu.