Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Trump Guam’ı koruyacağına söz verdi… Guam halkı Tanrı’ya dua ediyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Guam ada halkı, Kuzey Kore lideri Kim Jong-Un’ın kalbinin yumuşaması için Tanrı’ya dua ederken, ABD Başkanı Donald Trump Guam halkını sakinleştirmeye çalışıyor.

Guam Valisi Eddie Calvo, ‘ABD Kuvvetleri Guam halkının güven ve huzurunu sağlamak için hazır’ vurgusu yapan Trump ile telefon görüşmesi gerçekleştirdiğine dair Facebook hesabında bir video yayınladı.

Cumhuriyetçi Parti mensubu olan vali, bu telefon görüşmesinde görülüyor ki; gururla ‘iktidara geldiğinizden beri hissetmediğim gibi bugünde güvende hissetmiyorum’ diyerek karşılık verdi.

160 bin kişinin yaşadığı bu ABD adası Donald Trump ve Kim Jong-Un yönetimindeki Kuzey Kore rejimi arasındaki sözel yönlendirmede ilk sırada yer alıyor.

Pyongyang, 3 bin 300 kilometre uzaklıkta yer alan ve Pasifikte ABD kuvvetleri için stratejik bir konum teşkil eden Guam’a füze atmakla tehdit etmişti. Adadaki iki üste 6 bin ABD askeri bulunuyor.

Paniği azaltmaya yönelik güven verici ifadelerin ardından ABD Başkanı, ekonomisi büyük oranda turizme dayanan Guam için bu krizin olumlu tarafından bakmaya çalıştı.

Trump, “Ünlü olacaksınız. Dünyada her yerde Guam ve sizden bahsediyorlar. Size şunu söyleyebilirim ki turizm herhangi bir miktar harcamanıza gerek kalmadan 10 katına çıkacak. Bu yüzden bu konuda sizi tebrik ediyorum” dedi.

Bütün bunlar olurken, nükleer saldırı halinde yapılacaklarla ilgili talimatlar Guam iç güvenlik sisteminin web sitesinde yayınlandı.

Yetkili makamlardan aksi bir talimat verilmedikçe en az 24 saat evlerinizi terk etmeyin denildi. Eğer dışardaysanız, muhtemel ani ışıklara ve ateş kütlelerine bakmayın. Çünkü bu körlüğe yol açabilir. Sizi koruyacak bir yerin arkasına saklanın. Yere uzanın ve başınızı koruyun denildi.

Son olarak, Guam valisi ile konuşmasının sonunda Trump, Kim Jong-Un’a karşı sözlü saldırılarını arttırmadaki stratejisini haklı çıkardı.

Pazar ayininde, adadaki Katolikler Tanrı’ya Kuzey Kore liderinin kalbinin yumuşaması ve füze atmaktan vazgeçmesi için dua ettiler.

Dora Salazar (82), Guam’ın başkenti Hagatna’da barış için duaya katıldığını söyledi. Bir başkası, “Biz masumuz. Tanrı’nın ona ilham etmesi için dua ediyoruz. Çünkü Tanrı bunu istiyor. İşte benim duam bu” dedi.

Ada sessizliğe büründü. Turistler ve halk sahile yöneliyor. Fakat Pazar vaazlarının merkezini Kuzey Kore tehdidi oluşturuyor. Baba Mike Crisostomo, “Guam küçük olabilir fakat Dünyaya, milletlere, diğer ülkelere göstermemiz gereken inanç ve güvenimizin büyük olduğudur” dedi.

Adanın en büyük kilisesi olan Dulce Nombre de Maria katedrali pederi Paul Gofigan, inananlara Kuzey Kore’nin füze fırlatma ihtimaline karşı hazırlıklı olmanın önemli olduğunu belirtti ve söyle dedi, “Hayatta sadece 14 dakikanız kalsaydı ne yapardınız? Yapılması gereken dua etmektir” Bu tehdidi hayattaki önceliklerimizi gözden geçirmek adına iyi bir fırsat olarak gördü.

Amerikan askeri varlığı aleyhinde gösteri

Liberty Dackel (57), “Huzurlu hissediyorum. Çünkü Allah’a güveniyorum. O bizi kurtaracak” dedi.

Ayine katılmayanlar ise bu tehlikenin gerçekçi olmadığını düşünüyorlar.

Avustralyalı turist Christy Bridgman, “Sahilde kafasını dinlerken

Fakat bazı karşıt sesler yükseliyor. İki karşıt grup Guam’daki ABD varlığı için bugün Hagatna’da protesto çağrısında bulundu.
Bağımsız Guahan Hareketi üyesi olan Govikan Cooper, “Guam’da olan şey büyük bir sorundur. Çünkü adamız saldırıya maruz kalıyor. Bu ancak küresel felaket için itici bir güç olabilir”dedi.