Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Trump, Rusya’yı ‘yeni ve akıllı’ füzelerle tehdit etti | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD Başkanı Donald Trump, Rusya’nın Suriye’yi füze saldırılarına karşı savunacağını ilan etmesinin ardından, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, kullanacağı füzelerin ‘yeni ve akıllı’ füzeler olduğunu söyledi.

Trump, “Rusya, Suriye’ye atılacak her füzeyi vuracağını söylemiş. O zaman hazır ol Rusya çünkü füzeler geliyor, hem de iyi, yeni ve akıllısından. Kendi halkını öldüren ve bundan zevk alan gaz katili hayvanla ortak olmayacaktınız.” İfadelerini kullandı.

Trump, twitter aracılığıyla paylaştığı mesajlarda, “Rusya, halkını kimyasal gazlarla katleden bir katilin ortağı olamaz. Suriye’ye doğru gelen füzelere hazır olmalılar” cümlelerine yer verdi.

“Akıllı füzeler teröristleri hedef almalı”

Rusya Dışişleri Bakanlığı Resmi Sözcüsü Maria Zaharova ise kişisel Facebook hesabı aracılığıyla yaptığı açıklamada, Trump’a cevap vererek, “Akıllı füzeler meşru hükümeti değil teröristleri hedef almalı. Bu füzeler, iddia edilen kimyasal saldırıların delillerini yok etmeyi amaçlıyor olabilir” ifadelerine yer verdi.

Rusya’nın Beyrut Büyükelçisi Aleksandr Zasypkin’in Suriye’ye fırlatılacak füzelerin Rusya tarafından imha edileceğini ve fırlatıldığı yerin vurulacağı tehdidinde bulunması gerilimi artırdı. Zasypkin, dün yayınladığı açıklamada, bu açıklamayı Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Rusya Genelkurmay Başkanı’nın sözlerine dayanarak yaptığını belirtmişti.

Rusya Genelkurmay Başkanlığı ise 13 Mart günü yayınladığı açıklamada, ABD’nin Suriye’ye yönelik düzenleyeceği herhangi bir saldırıya cevap verileceğini duyurmuştu.

Rusya ve ABD tasarılar reddetti

Öte yandan, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) tarafından, dün gerçekleştirilen olağanüstü oturumda, Suriye’deki kimyasal saldırıya ilişkin soruşturma yürütülmesi teklifiyle getirilen iki ayrı karar tasarısı Rusya ve ABD tarafından veto edildi.

Trump, Latin Amerika gezisini iptal etti

Beyaz Saray tarafından, konuya dair yapılan açıklamada, Başkan Trump’ın Suriye’deki kimyasal saldırıya cevap verme hazırlıklarını yoğunlaşmak için bu hafta düzenleyeceği Latin Amerika gezisini iptal ettiği aktarıldı.

Rusya’nın, ABD tarafından BMGK’ya sunulan Suriye’deki kimyasal saldırıların uluslararası bir komite tarafından soruşturulmasına ilişkin karar tasarısını veto etmesi iki ülke arasındaki gerilimi artırdı.

Batı askeri operasyon konusunda ısrarlarını sürdürüyor

ABD, Fransa ve İngiltere ise Esed rejimine askeri müdahale yönündeki ısrarlarını sürdürdü.

Fransa’nın BM Daimi Temsilcisi Fransua Delatter, BMGK oturumunda yaptığı konuşmada, “Fransa, bütün gücüyle kimyasal suçlardan sorumlu olanların yargılanmaktan kaçmasının engellenmesi için çabalayacaktır” dedi. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ise Paris’te yaptığı açıklamada, birkaç gün içinde kimyasal saldırıya nasıl cevap verileceğini ilan edeceklerini bildirdi.

Beyaz Saray tarafından yapılan bir başka açıklamada ise ABD Başkanı Donald Trump ile İngiltere Başbakanı Theresa May arasında gerçekleştirilen telefon görüşmesinde her iki liderin de kimyasal saldırılara izin verilmeyeceğini vurguladığı kaydedildi.

Moskova yönetimi, yeterli desteği bulamadı

Moskova yönetimi, ABD’nin tasarısına sunduğu karşı tasarının BMGK’da kabul edilmesi için yeterli desteği bulamadı.

BMGK oturumunda bir konuşma yapan Rusya’nın BM Daimi Temsilcisi Vasily Nebenzia, Rusya’nın 350 bin insanın öldürüldüğü Suriye’ye ilişkin BMGK’ya son 7 yılda getirilen 10 karar tasarısını veto etmesini, BMGK’yı belirsizliğe sürüklemekten kaçındıkları için aldıklarını belirtti.

OPCW heyeti Duma’ya gidecek

Kimyasal silahlara dair bağımsız soruşturmalar yürüten Uluslararası Bağımsız Kimyasal Silahları Yasaklama Komitesi (OPCW) ise kısa süre içinde kimyasal saldırıya dair incelemede bulunmak üzere Şam’ın Duma kasabasına heyet göndereceğini açıkladı.

Şam yönetimi tarafından, Salı günü yapılan açıklamada, OPCW’ye Duma’ya heyet gönderme çağrısı yaparak, kimyasal saldırıdan sorumlu olduğunu şiddetle reddetti. Moskova yönetimi, Duma’da herhangi bir kimyasal saldırı gerçekleşmediğini iddia ederken, diplomatik kaynaklar, Şam ve Moskova’dan gelen açıklamaları “Vakit kazanma çabası” olarak niteledi.

Washington yönetimi ise OPCW’nin Duma’ya heyet göndermesini memnuniyetle karşıladığını ancak Esed rejiminin cezalandırılması ile bu soruşturmanın bağlantılı olarak algılanmamasını talep etti.

Konuya ilişkin bir açıklama yapan ABD Dışişleri Bakanlığı Resmi Sözcüsü Heather Nauert, “ABD’nin kendine özel mekanizmaları vardır. Duma’da kimyasal silah kesinlikle kullanıldı ancak hangi kimyasal maddenin kullanıldığı net olarak belli değil” şeklinde konuştu.

Tomahawk füzelerini taşıyan ABD gemisi Kıbrıs’tan ayrıldı

Öte yandan, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin (GKRY) Larnaca limanında demirli bulunan ABD’ye ait USS Donald Cook adlı ABD savaş gemisi, limandan ayrılarak Suriye’ye kolaylıkla füze fırlatabilecek bir mevkiye ulaştı.

Doğu Akdeniz’deki uçaklara 72 saatlik ‘füze’ uyarısı

Avrupa Hava Güvenliği Ajansı ise Salı günü yayınladığı açıklamada, “72 saat içinde Suriye’ye yönelik bir hava saldırısı düzenleneceği” uyarısını yaptı.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’nin (SOHR) bildirdiğine göre, uluslararası toplum tarafından yapılan bombardıman tehditleri üzerine Esed rejimine bağlı kuvvetler 72 saatlik bir alarm durumu ilan etti.

Ceyşu’l İslam savaşçıları, Duma’dan tahliye edilecek

Rejim güçleri, Cumartesi günü, Duma’ya düzenlenen kimyasal saldırıdan sonra Rusya ve Ceyşu’l İslam arasında anlaşmaya varıldığını ve Ceyşu’l İslam savaşçılarının Duma’dan tahliye edileceğini duyurmuştu.

ABD Başkanı Donald Trump, Esed rejiminin 4 Nisan 2017 günü İdlib’in Han Şeyhun kasabasına yönelik gerçekleştirdiği kimyasal saldırının ardından Suriye’nin orta kesimindeki Humus kenti yakınlarında bulunan rejime ait Şueyrat askeri havaalanının bombalanması talimatını vermişti.