Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Trump: Hillary Clinton’a Rusya değil Çin saldırdı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD Başkanı Donald Trump, Çin’i, başkanlık seçimindeki rakibi Hillary Clinton’ın e-mail hesabına yasadışı yollarla girmekle suçladı.

Trump, Çin yönetimini, 2016 yılında yapılan başkanlık seçimlerindeki rakibi Hillary Clinton’ın e-mail adresini ele geçirmekle suçladı.

Trump, Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, “Hillary Clinton ve birçok kişinin e-mail hesapları, Çin tarafından ihlal edildi” dedi.

Twitter üzerinden yaptığı açıklamalarda, ABD’deki savcıları eleştiren Trump, “Bundan sonra ulusal soruşturma ofisi ve Adalet Bakanlığı harekete geçmeli. Son çıkardıkları engellerden sonra bunu yapmazlarsa sonsuza kadar inandırıcılıklarını yitirirler” ifadelerini kullandı.

Trump’ın bu sözlerle geçtiğimiz gün senatör Daly Koller’in aynı suçlamalara ilişkin deliller ortaya koyduğu raporuna vurgu yaptığı düşünülüyor.

ABD Başkanı, daha önce birçok kez Hillary Clinton’a yönelik siber saldırıların ardında Rusya’nın değil Çin’in olduğunu iddia etmişti.

ABD Adalet Bakanlığı, Rusya’nın 2016 yılında yapılan başkanlık seçimlerine müdahalesine ilişkin yargı sürecini yönetmek üzere Başsavcı Robert Mueller’i özel olarak görevlendirmişti.

Yaşananlara ilişkin soruşturma başlatan Mueller, Rusya Ulusal Demokratik Birimi Bilgisayar Bölümü’nde çalışan 12 Rus personeli ABD seçimlerine müdahale etmekle suçlamıştı.