Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Trump, İdlib’deki gelişmeleri yakından takip ediyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD Başkanı Donald Trump çarşamba günü yaptığı açıklamada Suriye’nin İdlib kentindeki gelişmeleri yakından takip ettiğini ve rejime olası bir saldırıya dair uyarılarda bulunduğunu duyurdu.

Beyaz Saray’da, Oval Ofis’te gazetecilere açıklamalarda bulunan Trump “Dünyanın ve ABD’nin gözü orada. Yaklaşık 3 milyon insanın yaşadığı yerdeki durum çok üzücü. Eğer bir katliam olursa tüm dünya ve ABD çok öfkelenecek” ifadelerini kullandı.

Beyaz Saray tarafından salı günü yapılan açıklamada da Suriye rejiminin yeniden kimyasal silahlara başvurması halinde ABD’nin hızla hareket edeceği konusunda uyarıda bulunulmuştu.

Trump’tan İran’a tepki

Tahran’ı Ortadoğu’yu istikrarsızlaştırmakla suçlayan ABD Başkanı Trump, eylül ayı sonlarında New York’taki Birleşmiş Milletler Genel Merkezi’nde gerçekleştirilmesi planlanan BM Genel Kurulu toplantısının oturum aralarında İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile görüşme fikrine sıcak yaklaşmadı.

Trump bu konuya dair şunları söyledi:

“Tahran ile neler olacağını göreceğiz. Konuşmak mı istiyorlar? Bu onlara kalmış, bana değil. İran, Ruhani’nin iktidara gelmesinden bu yana çok farklı bir konumda, kargaşa içinde. Hükümet olarak görevlerine devam edebilme konusunda endişeleri var.”

26 Eylül’de yapılması planlanan BM Genel Kurulu’nda Trump’ın başkanlığında İran’ın dünya istikrarını bozan faaliyetleriyle ilgili Güvenlik Konseyi (BMGK) toplantısı da düzenlenmesi bekleniyor.

Esed’e suikast iddiası

Trump’ın gündeminde gazeteci Bob Woodward’ın kaleme aldığı “Korku: Beyaz Saray’da Trump” adlı kitaptaki iddialar da vardı. Kitapta Trump’ın Savunma Bakanı James Mattis’ten geçen yıl Suriye Devlet Başkanı Esed’e suikast düzenlemesini istediği öne sürülmüştü. İddiaları reddeden Trump, “Böyle bir konu gündeme hiç gelmedi. Bunu düşünmedik” dedi.