Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Trump ile Bahreyn Veliaht Prensi Halife, Beyaz Saray’da görüştü | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD Başkanı Donald Trump, Bahreyn Veliaht Prens Salman bin Hamad el-Halife’yi Beyaz Saray’da kabul etti. Görüşmede ABD-Bahreyn ikili ilişkileri ve bölgesel meseleler üzerinde duruldu.

Ziyarette Bahreyn ile ABD arasında 10 milyar dolarlık anlaşma imzalandığı ve iki ülke arasındaki ilişkilerin olumlu yönde seyrettiği belirtildi. Trump görüşmeyle ilgili “Bahreyn ile aramızda eskiye dayanan güçlü bir ilişki var. Bu ilişki daha da iyiye gidecek” değerlendirmesini yaptı.

Prens el-Halife de Bahreyn-ABD ilişkilerinin 100 yılı aşan bir tarihe sahip olduğunu ve ziyaretin iki ülkeyi daha da yakınlaştıracağını vurguladı.

Prens el-Halife dün Washington’da ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence ile de bir araya geldi. Prens Halife, görüşmenin ardından bölgesel güvenliğin korunması, terörizm ve aşırılıkçılığa karşı koruma çabaları da dâhil olmak üzere iki dost ülke arasındaki yapıcı iletişimin devam ettiğini vurguladı.

Prens, iki ülke arasında bulunan savunma işbirliği çerçevesinde ABD Başkan Yardımcısı ile F16 savaş uçakları satın almak için anlaşma imzaladı. Bahreyn Prensi bu anlaşmanın iki ülkenin ortak menfaatleri üzerindeki etkisini vurguladı. Savunma alanındaki anlaşmanın ve sürdürülen işbirliğinin önemine dikkat çekti.

Prens Halife, anlaşmaların ekonomik ve ticari yönleriyle iki dost ülke arasındaki stratejik işbirliğine de katkı sağladığını söyledi. Prens açıklamasında “Bu sözleşmeler iki ülke arasındaki mevcut işbirliğini artırarak ortak çıkarlara hizmet edecek. Bahreyn için yeni iş alanları açacak” ifadesini kullandı.