Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Trump ile tartışan muhabirin basın kartı askıya alındı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Beyaz Saray, basın toplantısında, ABD Başkanı Donald Trump ile hararetli tartışmalara giren CNN muhabiri Jim Acosta’nın basın kartını askıya aldı.

Trump, Beyaz Saray’da dün düzenlenen basın toplantısında kendisiyle gerginlik yaşayan Acosta’nın, elinden mikrofonu almaya çalışan Beyaz Saray çalışanına dokunmasının ardından, “CNN, seni çalıştırdığı için utanmalı. Kaba ve berbat bir insansın. Diğer insanlara davranış biçimin berbat. İnsanlara bu şekilde davranamazsın” dedi.

Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Sanders ise, “Bugün yaşanan olayın sonucu olarak, Beyaz Saray, olaydaki muhabirin basın kartını yeni bir duyuruya kadar iptal etmiştir” dedi.

90 dakika süren basın toplantısında, Acosta, Trump’a, Orta Amerika’dan ABD’ye doğru yol alan göçmen kafilesini ‘istila’ olarak tanımlamasının nedenini sordu.

Trump’ın, “Onları böyle tanımladım çünkü ben ve siz farklı bir vizyona sahibiz. Göçmenlere ihtiyacımız var ancak onların düzenli olarak gelmelerini istiyorum” diyerek, ABD’ye girmek için sınır boyunca yer alan çitleri tırmananları ‘işgalciler’ olarak tanımlamasını “Onlar Hollywood’dan gelmedi. Oyuncu değiller” ifadeleri ile müdafaa etti.

Acosta’nın, verdiği cevaplardan tatmin olmadığını gören Trump, CNN muhabirine ülke yönetimine müdahale etmemesini söyledi.

Trump’ın, CNN muhabirine durmasını söylemesine rağmen, Acosta, ABD Başkanı’na ‘Rusya müdahalesi’ hakkında başka bir soru yöneltti.

Acosta’nın, Beyaz Saray çalışanlarından birinin elinden mikrofonu çekmesiyle sinirlenen Trump, “CNN, seni çalıştırdığı için utanmalı. Kaba ve berbat bir insansın. CNN için çalışmıyor olmalısın. Diğer insanlara davranış biçimin berbat. İnsanlara bu şekilde davranamazsın. Sen halk düşmanısın” dedi.

Beyaz Saray Muhabirleri Derneği, CNN muhabirinin basın kartının iptal edilmesini ‘zayıf bir adım’ olarak tanımlayarak, Trump’ın gazeteci Jim Acosta’yı cezalandırma kararına karşı çıktıklarını belirtti.

Dernek tarafından yapılan açıklamada, “Gazetecinin Beyaz Saray’a girişinin iptal edilmesi, iddia edilen suçla orantısız ve kabul edilemez bir tepkidir. Beyaz Saray’ı derhal bu zayıf eylemden geri adım atmaya çağırıyoruz. Bu tepkinin, algılanan suçla orantılı olmadığından şüphelenen herkesi, söz konusu olayların videosunu izlemeye çağırıyoruz” ifadeleri kullanıldı.