Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Trump, ilk kez ‘iki devletli bir çözüm’ için desteğini açıkladı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD Başkanı Donald Trump, Beyaz Saray’da göreve başladığından bu yana ilk kez Filistinliler ve İsrailliler arasındaki uzun süredir süregelen anlaşmazlık hususunda en iyi yolun iki devletli bir çözüm olduğunu dile getirdi.

ABD Başkanı’nın iki devletli bir çözüm konusundaki tutumu uzun zamandır belirsizliğini koruyordu. Trump, Filistin topraklarını İsrail’in bir parçası olarak gören tek devletli bir çözüm de dahil olmak üzere, her iki tarafın ittifak ettiği şeyi destekleyeceğini söylüyordu.

Trump: İki devletli çözümü seviyorum

Trump, BM Genel Kurulu’nun New York’taki 73’üncü üst düzey toplantısında İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile görüşmelerde bulunarak, söz konusu görüşmelerde iki devlet fikrinin “daha iyi işlediğine” dair olan düşüncesini dile getirdi. Netanyahu ile fotoğraf çektirecekleri sırada, “İki devletli çözümü seviyorum. Bence daha iyi işliyor. Bu benim düşüncem. Siz farklı düşünebilirsiniz. Fakat ben öyle düşünmüyorum. İki devletli çözümün en iyi şekilde işlediğini düşünüyorum” dedi.

Henüz ilan edilmemiş olan Ortadoğu’daki barış planının önümüzdeki iki ila dört ayda sunulabileceği açıklamasında bulunan Trump, bunun için net bir tarih belirlemedi. Trump, “Bir şeylerin olacağına inanıyorum. Başkanlığımın ilk dönemi sona ermeden önce bunu gerçekleştirmek, benim hayalim” ifadelerini kullandı.

“Filistinliler masaya gelecekler”

Filistinlilerin yakında müzakere masasına döneceğine olan inancını dile getiren Trump, “Kesinlikle masaya gelecekler” dedi.

Trump, Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıdığını söyleyen büyükelçilik adımının barış çabalarının gerçekleri tanımasına yardımcı olacağını ifade ederek, İsrail’in herhangi bir müzakerede Filistinlilere taviz vermesi gerektiğini de sözlerine ekledi.

Trump, “İsrail ilk parçayı elde etti ki bu büyük bir parçaydı. Büyükelçilik Kudüs’e taşındı. Bu anlaşmaların her zaman başarısız olmasının temel unsuruydu. Bu durum şu anda masanın dışında. Şimdi, bu aynı zamanda İsrail’in diğer taraf için iyi şeyler yapması gerektiği anlamına geliyor” dedi.

İsrail’den ABD’ye açık destek

Kendisine verdiği destek ve İran’ın nükleer anlaşmasından çekilme kararından dolayı Trump’a teşekkür eden Netanyahu, ABD-İsrail ilişkilerinin hiçbir zaman Trump’ın yönetimi sırasında olduğundan daha iyi olmadığını ifade etti. “Önceki gün, İran’daki yozlaşmış rejime karşı Genel Kurul’daki güçlü sözlerinizden dolayı size teşekkür ederim” ifadelerini kullanan Netanyahu, “Onlar güçlü sözlerini ve güçlü eylemlerini destekliyorlar” dedi.

Filistin tarafından tepki

Filistinliler, “Açık bir şekilde İsrail çıkarına hareket ettiğini gösteriyor” diyerek Trump’ın attığı bir dizi adım hususundaki eleştirilerini dile getirirken, bu adımların başında Trump’ın geçtiğimiz yıl Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıması geliyor.

Trump, bu yılın başlarında, İsrail’deki ABD Büyükelçiliği’nin Tel Aviv’den Kudüs’e taşıyacağına söz vermişti. Trump’ın bu adımı Filistinlilerce ve Arap coğrafyasının genelinde geniş çaplı tepkilerle karşılandı. Ayrıca Trump yönetimi, milyonlarca dolarlık Filistin yardımını düşürdü ve Birleşmiş Milletler Yakındoğu Filistin Mültecilerine Yardım Ajansı’na (UNRWA) desteğini sona erdirdi. Trump ve ulusal güvenlik ekibi, İsrail-Filistin barışını tesis etmek için on yıllar süren çabaların başarısız olduğunu söyleyerek söz konusu tutumları savundular.