Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Trump, İran’a yönelik yaptırımlara devam edecek mi? | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD Başkanı Donald Trump, İran’a yeniden ekonomik yaptırım uygulanıp uygulanmayacağına karar vermek üzere dün ulusal güvenlik danışmanları ile bir araya geldi. Yapılan yorumlar alınacak olası bir yaptırım kararının Tahran’la 2015’te imzalanan nükleer anlaşmanın bozulmasına neden olabileceği yönünde.

Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Sanders yaptığı açıklamada “Başkan, halen nükleer anlaşmanın tarihteki en kötü anlaşmalardan biri olduğuna inanıyor. Anlaşmanın en büyük dezavantajlardan biri İran’ın nükleer programını özgürce geliştirmesine ve nükleer kapasitesini artırmak için vakit kazanmasına imkân tanıyor olmasıdır” diye konuştu. Sanders, söz konusu sorunların çözümü için Kongre ve Washington’un müttefikleri ile çalışmaya devam edeceğini kaydetti.

Ulusal güvenlik danışmanları ile gerçekleştirilen toplantıya ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson da katıldı. ABD Dışişleri Bakanı Müsteşarı Steve Goldstein gazetecilere yaptığı açıklamada kararın bugün verileceğini duyurdu.

Rusya, Çin, Fransa, İngiltere ve Almanya’nın da onayladığı nükleer anlaşma uyarınca İran’ın uranyum zenginleştirme tesislerinin çalışmalarının durdurulmasının ardından ekonomik yaptırımlar askıya alınmıştı.

Tahran, yaptırımların tekrar uygulanmasına yönelik atılacak herhangi bir adıma karşı ‘tüm senaryolara hazır’ olduklarını söylemiş ve cevaplarının sert olacağı tehdidinde bulunmuştu. İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif de “Nükleer anlaşmayı zayıflatacak herhangi bir adım kabul edilemez” ifadesini kullanmıştı.