Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Trump: İran’da değişim zamanı geldi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD Başkanı Donald Trump, dün yaptığı açıklamada, 2009 yılındaki büyük protesto olaylarından bu yana ilk kez yaşanan ve günlerdir süren hükümet karşıtı eylemlerden sonra İran’da değişim zamanının geldiğini söyledi.

Trump, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Büyük İran halkı yıllardır baskı altındaydı. Yemek ve özgürlük için açlar. İnsan haklarının yanı sıra İranlılar’ın zenginliği de yağmalandı. Değişim zamanı” ifadelerini kullandı.

Eski Başkan Obama döneminde imzalanan nükleer anlaşmaya da atıfta bulunan Trump, “Obama yönetimi tarafından imzalanan korkunç anlaşmaya rağmen, İran her seviyede başarısız” diye konuştu.

Trump, son günlerde Twitter’daki paylaşımlarında İran’daki protesto hareketleri hakkında defalarca yorumda bulundu.

Trump, son günlerde paylaştığı tweetlerde, “Baskıcı rejimler sonsuza dek süremez”, “Tüm dünya izliyor” ifadelerini kullandı.

İran’da geçtiğimiz Perşembe gününden bu yana yapılan hükümet karşıtı eylemlerde 12 kişi öldü.

Öte yandan Trump, Twitter’dan, “ABD aptalca bir şekilde son 15 yılda Pakistan’a 33 milyar dolardan fazla yardım sağladı. Ancak liderlerimizin aptal olduğunu sanan onlar, bize yalandan ve üç kağıttan başka bir şey vermedi” mesajını paylaştı.

ABD Başkanı, Pakistan’ı komşu Afganistan’dan gelen Taliban militanlarına barınak sağlamakla suçladı.

Trump mesajında, “Afganistan’da avladığımız teröristlere sığınacak liman sağladılar. Artık değil” ifadelerini kullanarak bunun sona ereceğini ima etti.