Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Trump, İran’ı Kuzey Kore ile ticaret yapmakla suçladı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD Başkanı Donald Trump, İran’a, Kuzey Kore ve onun nükleer programlarını finanse ettiği, bu ülkeyle ticaret yaptığı ve nükleer anlaşma hükümlerini ihlal ettiği gerekçesiyle suçlamalarda bulundu.

Öte yandan, İran Devrim Muhafızları Komutanı Muhammed Ali Caferi, ABD’nin devrim muhafızlarını terör örgütü ilan etmesi durumunda ABD ordusunu terör örgütü DEAŞ ile bir tutacaklarını söyledi.

Caferi, “ABD’nin bu tür raporları eğer doğru ise, özellikle orta doğuda Devrim Muhafızları, ABD ordusunu DEAŞ ile aynı görecektir. Eğer Amerikalılar sonuçta İran’ı bölgesel meseleler üzerine müzakere masasına götürmek için bu tedbirleri alıyorlarsa, tamamen yanlış bir yol seçtiler” dedi.

Caferi, yasanın uygulanması durumunda ABD’nin askeri üstlerinin İran sınırlarından 2 bin kilometre uzakta olmak zorunda olduğunu da sözlerine ekledi.

Trump, İran ile ilgili yeni kararları ilan edecek

Beyaz Saray tarafından cuma günü yapılan açıklamada, ABD Başkanı Donald Trump’ın İran’la başa çıkma stratejisinin bir parçası olarak, İran’ın füze denemelerine, terörizmi ve siber saldırıları desteklemesine karşı ABD’nin yeni kararlarını ilan edeceği bildirilmişti.

Trump’tan yeni suçlalamalar

Trump, son olarak İran’ı Kuzey Kore’yi ve onun nükleer programlarını finanse ettiği, bu ülkeyle ticaret yaptığı, onunla birlikte çalıştığı ve nükleer anlaşma hükümlerini ihlal ettiği gerekçesiyle suçladı.

“Kesinlikle kabul edilemez”

Güney Kore TVN televizyonuna konuşan Trump, “Eminim ki, İranlılar Kuzey Kore’yi finanse ediyorlar ve onlarla iş yapıyorlar. İranlılar Kuzey Kore ile ticaret yapıyor. Kesinlikle kabul edilemez. Bu onlarla yapılan nükleer anlaşmanın şartlarını ihlal etmiyor. Ancak, benim görüşüme göre, buna anlaşma ruhunun ihlali deniyor” ifadelerini kullandı.

Washington Post, Trump’ın muhtemelen 12 Ekim’de Ortadoğu üzerine bir konuşma yapacağı ve burada daha kapsamlı bir İran planını ilan edebileceğini bildirmişti.

Trump’ın bu konuşmasında, ‘İran’la nükleer anlaşmayı sona erdirdiğini’ duyurabileceği de öne sürülmüştü.