Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Trump, İran’ın Körfez’deki silah akışını kesme yolu arıyor! | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

The Wall Street Journal (WSJ) gazetesi, Başkan Donald Trump yönetiminin, Suudi Arabistan’ın füze savunmasını kısa bir süre içinde nasıl artırabileceğine dair bir yol aradığını açıkladı.

Suudi Arabistan’ın bu arayışı kapsamında Tahran’ın, Ortadoğu’daki müttefiklerine gelişmiş İran yapımı silahlarının ulaşmasını önleme yollarının da bulunduğu kaydedildi.

Gazetede yayınlanan rapora göre, Trump yönetimi, Hizbullah da dahil, İran’ın Orta Doğu’daki müttefiklerine gelişmiş silah sağlamasını, en ciddi bölgesel tehdit olarak nitelendiriyor. Raporda, ABD yönetiminin, İran tehditlerini caydırmaya yardımcı olmak için yeni planlar tasarladığı kaydedildi.

ABD gündeminin başında, “Suudi Arabistan’ın herhangi bir yeni füze saldırısına karşı kendisini savunabilme becerisi” bulunuyor. Raporda ayrıca Husiler tarafından kullanılan balistik füzelere dikkat çekilirken, Kasım ayının başlarında Riyad’a yönelik fırlatılan bu füzelerin etkisiz hale getirildikleri belirtildi.

WSJ’nin belirttiğine göre, ABD yönetimi, geçtiğimiz ay Suudi Arabistan’ın füze savunma sistemi satın almasını kararlaştırdı. Ancak ABD’li yetkililer, füze, roketatar, radar ve ilgili teknolojinin hızlı bir şekilde Riyad’a teslim edilmesi konusunda Washington’un söz konusu bu mekanizmaları Suudi Arabistan’a satma konusunda anlaştığını kaydetti.

Gazete, bu silahların Suudi Arabistan’a tesliminin hızlandırılması durumunun, Husi militanlar tarafından Riyad’a fırlatılan roket ile bağlantılı olduğunu kaydetti. Söz konusu olaya, İran’ın karıştığı da iddia ediliyor. ABD’nin Orta Doğu devlerinde konuşlanan İran yapımı füzelerin kullanılmasını engellemek için de bir yol aradığını açıklayan gazete ayrıca, ABD deniz donanmasının daha önce Yemen’deki İran müttefikleri (Husiler)’ne yönelik silahlara el koyduğunu da belirtildi.

Gazetenin yaptığı açıklamaya göre, ABD’li bir yetkili, Riyad’a yapılan son füze saldırısının, İran müttefikleri arasındaki gelişmiş füzelerin artış gösterdiği konusunda endişeleri arttırdığını belirtti. 2015 yılında İran ve Batı devletleri arasında imzalanan nükleer anlaşmaya ilişkin Güvenlik Konseyi kararı, füzeler de dahil, silahların İran’a ve İran’dan taşınmasını engelliyor.

Öte yandan ABD’li yetkililer gazeteye yaptıkları açıklamada, ABD kuvvetlerinin Ortadoğu’daki Körfez sularından geçen İran silah sevkiyatlarına el koyma çabalarını artıracağını söyledi.

Yetkililer, ABD’nin, İran silah sevkiyatı konusunda geniş bir kampanya başlatabileceğini söylerken, Tahran’ın, müttefiklerine yönelik daha fazla gelişmiş silah sağlama çabalarını hızlandıracağını açıkladı.

Gazete, Amerikalı yetkililerin, müttefikleriyle İran’ın balistik füze programına kısıtlamalar getirme çabaları üzerinde de görüştüğünü bildirdi.