Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Trump: Japonya, Kuzey Kore füzelerini havadayken indirecek | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Kuzey Kore’nin nükleer programının ‘çağdaş dünyaya yönelik bir tehdit’ olduğunu söyleyen ABD Başkanı Donald Trump, ‘Stratejik sabır’ zamanının sona erdiğinin altını çizdi.

Trump, Japonya Başbakanı Şinzo Abe ile bugün düzenledikleri ortak basın toplantısında, “Japonya, ABD askeri teçhizatını satın almayı içeren anlaşmaları imzaladığında Kuzey Kore’nin füzelerini havda iken düşürecek” ifadelerini kullandı.

Trump, “Bazıları söylemlerimin çok sert olduğunu söylüyor ama bakın son 25 yıldır yapılan hafif söylemlerle neler oldu” dedi.

Öte yandan Japonya Başbakanı Şinzo Abe, ‘gerektiği gibi davranmadığı takdirde havadaki tüm Kuzey Kore füzelerini düşüreceklerini’ belirtti.

Trump, Japonya’nın bölgedeki sıkı güvenlik ortamında savunma yeteneklerini güçlendirmesi gerektiğini ifade etti.

Japonya, Kuzey Koreli 30 kişinin mal varlıklarını donduruyor

Japonya Başbakanı, Pyongyang’a uygulanan yaptırımlara ek olarak ülkesinin yaklaşık 30 Kuzey Koreli kuruluş ve şahsın varlıklarını dondurduğunu açıkladı. Bunun ayrıca Kuzey Kore istihbaratı tarafından kaçırılan Japonlar meselesini çözmek için ve Pyongyang’ın nükleer füze programlarına karşı ek bir uygulama olduğunu da belirtti.

Abe: Trump’ın politikalarını desteliyorum

Tokyo’nun; Trump’ın Kuzey Kore’nin provokasyonlarına karşı tüm seçenekleri masada tutma politikasını desteklediğini açıklayan Abe konuşmasını şöyle sürdürdü,“Kuzey Kore’deki nükleer ve füze programlarının hızlı bir şekilde gelişmesini önlemek için Trump’ın tüm seçenekleri masa üstünde tutma politikasına destek veriyoruz.”

ABD Başkanı dün, uzun bir Asya turu kapsamında gerçekleştirdiği Japonya ziyaretinde Kuzey Kore meselesi ve ekonomik işbirliği konuları görüşmelerin ana gündemini oluşturuyor.

Son yıllarda Japonya daha çok kazandı

ABD’nin ticaret açığını azaltmak için Japonya ile ‘serbest ve adil’ ticaret yapmak için kararlı olduğunu söyleyen Trump, ABD’li ve Japon işadamlarına şunları söyledi, “Japonya ile ticaretimiz adil ve açık değil. Karşılıklı olması açısından da denk değil. Japonya ve ABD işbirliği yaptı. Ancak şunu söylemek zorundayım ki, biliyorsunuz ki son yıllarda Japonya daha çok kazandı.”

“Daha fazla ticaret yapacağız”

Ocak ayında ABD’yi Pasifik genelindeki Stratejik Ekonomik Ortaklık Anlaşması’ndan çekildiğini belirten Trump, “Pasifik genelindeki Stratejik Ekonomik Ortaklık Anlaşması’ndan daha fazla ticaret yapacağız” ifadelerini kullandı.