Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Trump, Katalonya referandumuna karşı olduğunu açıkladı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD Başkanı Donald Trump, Beyaz Saray’da İspanya Başbakanı Mariano Rajoy’u ağırladı. İki lider görüşmelerin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Madrid’in muhalefetine rağmen Katalonya eyaletindeki ayrılıkçılar tarafından beş gün sonra yapılacak bağımsızlık referandumu konusundaki tutumu sorulan Trump, “İspanya büyük bir ülke ve birleşik olarak kalmalı. Katalonya halkı bu konuda uzun zamandır konuşuyor. Elinizde doğru rakam ve istatistikleriniz varsa, ülkelerini sevdiklerini göreceksiniz. İspanya’yı seviyorlar ve ayrılmayacaklar” dedi.

Öte yandan, Rajoy, Katalonlara, “Tek taraflı bağımsızlık ilanı bana bağlı değil, bu çok açık. Bu kararı Katalonya Parlamentosu verecek ya da vermeyecek. Dürüstçe söylüyorum, bu büyük bir hata olur. Yapılması planlanan referandum, geçerli ve demokratik değil” sözleriyle çağrıda bulundu.

Katalan hükümetinin isteği üzerine yapılan ve temmuz ayında yayınlanan bir anket, halkın yüzde 49,4’ünün bağımsızlığa karşı olduğunu ve yüzde 41,1’inin desteklediğini gösterdi.

Ancak, halkın yüzde 70’inden fazlası, konuyu çözmek için referandum istiyor.