Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Trump ile Kim Jong-un nerede görüşecek? | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Beyaz Saray’ın ABD Başkanı Donald Trump’ın Kuzey Kore lideri Kim Jong-un ile Mayıs ayında bir araya geleceğini açıklaması, akıllara birçok soru getirdi.

En önemli soru; Görüşme nerede gerçekleşecek?

Her iki ülke için de bir ilk olacak olan bu tarihi buluşmanın nerede gerçekleşeceği söz konusu soruların başında geliyor.

Trump mı Kuzey Kore’ye gidecek yoksa Kim Jong-un mu Washington’a ziyarette bulunacak?

Uluslararası ve güvenlik araştırmalarında bulunan ABD’li araştırmacı Jim Walsh, ‘The Guardian’a’ verdiği röportajda, bu konu hakkında henüz belirli bir plan bulunmadığını ‘birçok ihtimalin’ söz konusu olduğunu belirtti.

‘Güney Kore’de gerçekleşebilir’

Walsh, Seul’un ABD-Kuzey Kore arasındaki ilişkilerin düzelmesi için çaba sarf etmesi nedeniyle buluşmanın Güney Kore’de gerçekleşebileceğine işarette bulundu.

Walsh, diğer ihtimallere işarette bulunarak, Çin, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Merkezi, New York ve Cenevre, hatta Kuzey ve Güney Kore’yi ayıran silahsızlandırılmış bölgede dahi görüşebileceklerini belirtti.

Araştırmacı Jim Walsh, “Bütün olasılıkları masaya koyarsak, ABD Başkanı’nın, aralarında Çin Devlet Başkanı Şi Cinping’in de bulunduğu dünya liderlerini ağırladığı Florida’daki Trump Palace’ı da düşünmemiz gerekiyor” şeklinde konuştu.

“Çözüm merkezi bir alan bulmak”

Öte yandan ABD’nin eski Kuzey Kore Büyükelçisi Christopher Hill, ABD’li MSNBC kanalına verdiği demeçte, “Trump’ın Pyongyang’a gitmesini, Kim Jong-un’u da Washington’a davet etmesini tavsiye etmiyorum. Çözüm iki ülkeye aracılık yapan bir merkezi alan bulmak” ifadelerini kullandı.