Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Trump Kim’i ‘aşkla’ övdü | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD Başkanı Donald Trump, Kuzey Kore lideri Kim Jong-un’dan aldığı ‘güzel mektupların’ ardından birbirlerine ‘aşık’ olduklarını söyledi.

Başkan Trump, Batı Virginia’daki seçim mitinginde Cumhuriyetçi adayları desteklemek üzere yaptığı konuşmada, Kuzey Kore lidere Kim’e yönelik övgülerinin dozunu artırdı. Mitingdeki kalabalığa hitap eden Trump, “Bana güzel mektuplar yazdı. Harikalardı. Birbirimize aşık olduk” şeklinde konuştu.

Birleşmiş Millet (BM) Genel Kurulu’nda BM ve birçok çevre tarafından insan hakları ihlalleri yapmakla suçlanan Kuzey Kore liderinden övgüyle bahseden ABD Başkanı, bir yıl önce birbirlerine karşı sert ve acımasız olduklarını ancak şimdi Kim’in ‘harika’ olduğunu belirtti.

ABD Başkanı Trump, geçtiğimiz Çarşamba günü Kim’den ‘harika bir mektup’ aldığını ve ‘yakında’ ikinci bir zirve olasılığına ilişkin iyimser olduğunu söylemişti.

Trump geçtiğimiz yıl BM’de yaptığı konuşmada Kuzey Kore devletini ‘tamamen yıkma’ tehdidinde bulunmuş, Kuzey Kore lideri Kim’e ‘roket adam’ diyerek alay etmişti.

Kuzey Kore lideri Kim ise, ABD Başkanı’nın ruh sağlığını sorgulayarak verdiği yanıtta Trump’ı ‘Kaprisli, dengesiz ve tehlikeli’ olarak nitelendirmişti.

İki lider daha sonra dünyayı savaşın eşiğine getiren birbirlerine karşı çeşitli hakaretlerde bulunmuşlardı.

ABD basınında, Kuzey Kore’nin nükleer füze tedarik ettiğine dair haberlerin yer almasının ardından Trump, ABD’yi tehdit eden Pyongyang’a ‘ateş ve öfke’ karşısında hazır olmaları uyarısında bulunmuştu.
Tüm bu yaşananların ardından Kuzey Kore lideri Kim ve ABD Başkanı Trump, ilk kez geçtiğimiz Haziran ayında Singapur’da bir araya geldi. Tarihi zirvede iki ülke arasındaki buzlar eridi ve Pyongyang füze testlerini askıya aldı. Ancak o zamandan bu yana somut bir ilerleme kaydedilmedi.

Öte yandan Kuzey Kore Dışişleri Bakanı Ri Yong Ho, dün New York’ta devam eden 73. BM Genel Kurulu görüşmeleri kapsamında yaptığı konuşmada, ABD Pyongyang’a karşı yaptırımlar uygulamaya devam ettiği sürece, ülkesinin nükleer silahları imha ederek, tek taraflı bir inisiyatif almayacağını söyledi.