Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Trump: Kimse Rusya karşısında benden daha kararlı ve sert olmadı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Helsinki Zirvesi sırasında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e karşı oldukça toleranslı bir tutum sergilediğinin düşünülmesi nedeniyle eleştiri yağmuruna tutulan ABD Başkanı Donald Trump, kendisinin Rusya karşısındaki en kararlı lider olduğunu söyledi.

Trump, bugün Beyaz Saray’da düzenlenen kabine toplantısında yaptığı açıklamada, “Rusya ile iyi geçiniyoruz, belki de herkesten daha iyi. Hiçbir Başkan Rusya karşısında benden daha kararlı ve sert olmadı. Başkan Putin’in bunu herkesten, özellikle de medyadan, daha iyi bildiğini düşünüyorum. Yaptığımıza bakın. Yaptırımlara bakın. Putin bunun farkında ve bundan memnun değil. Zaten bundan memnun olmamalı” ifadelerini kullandı.

Beyaz Saray ise Başkan Trump’ın bu konudaki ifadelerinin yanlış yorumlandığını açıklayarak, Rusya’nın Amerikan demokrasisine yönelik ‘tehdidinin’ halen devam ettiğini vurguladı.

Trump, daha önce ABD seçimlerine müdahale etmekle suçlanan Rusya’nın ABD’yi hedef almaya devam edip etmediğine ilişkin bir soruya ‘hayır’ yanıtını vermişti. Ancak Sözcüsü Sarah Sanders, Trump’ın Rusya ile ilgili soruya yanıt vermediğini, bu cevaptaki kastının daha fazla soruya ‘hayır’ demek olduğunu açıkladı.

Helsinki Zirvesine övgü

Öte yandan ABD Başkanı, ülkedeki siyasi çevrelerin hoşnutsuzluğuna ve tepkilerine rağmen Helsinki Zirvesindeki başarısını bugün tekrar yineledi.

Trump, Twitter hesabından yaptığı paylaşımlarda, Helsinki Zirvesinin ‘Bu görüşmelerin uzun vadede, açık bir zafer olan NATO görüşmelerinden daha büyük bir başarıyla taçlanacağını’ belirtti. ABD Başkanı ayrıca, “Rusya, Kuzey Kore dosyasında bize yardım etmeyi kabul etti” ifadelerini kullandı.

Trump, salı günü yaptığı açıklamalarından geri adım atmasının danışmanlarının kararı olduğu hissini pekiştirerek, “Üst düzey istihbarat yetkilileri, Helsinki’deki basın toplantısında sergilediğim performansı beğendi” dedi.