Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Trump: Kuzey Kore 4 nükleer tesisi imha etti | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD Başkanı Donald Trump, Singapur’da düzenlenen tarihi zirvenin ardından Kuzey Kore’nin 4 nükleer tesisi imha ettiğini açıkladı.

Çok sayıda analistin, Kuzey Kore lideri Kim Jong-un ile yapılan tarihi zirvenin sonucu hakkında şüpheci açıklamalarda bulunduğu sırada Başkan Trump, Kore Yarımadası’nın nükleer silahlardan tamamen arınma sürecinin başladığını belirtti.

4 tesis imha edildi

Trump, yönetimiyle bir araya geldiği toplantıda, Kuzey Kore ile ilişkilerin iyi olduğunu ve Pyongyang yönetiminin artık balistik füze fırlatmayı bıraktığını söyledi. Kuzey Kore’nin büyük tesis alanlarından birini imha ettiğini belirten Trump, toplamda ise dört nükleer tesisin imha edildiğini ifade etti.

Kuzey Kore’nin bu adımının ardından açıklama yapan Trump, tam nükleer silahsızlanma konusunda başarıya ulaşılmaya başlandığını belirtti.

Trump: Ölen kahramanlarımızın kalıntılarını geri aldık

Fransız Haber Ajansı’na (AFP) açıklamalarda bulunan ABD’li bir yetkili, Singapur’daki zirvede imzalanan anlaşmaya göre, Kuzey Kore’nin Kore Savaşı’nda ölen 200 ABD askerine ait kalıntıları ABD’ye teslim edeceğini duyurmuştu.

Anlaşmanın ardından iade sürecine ilişkin de açıklama yapan Trump, “Ölen kahramanlarımızın kalıntılarını geri aldık” dedi.